19. yy ortalarında Bayındır kazasının sosyal ve ekonomik yapısı
The social and economic structure of Bayındır kazası in the middle of XIXth century
  1. Tez No: 108694
  2. Yazar: DERYA HEPKARŞI
  3. Danışmanlar: DR. HİLAL ORTAÇ GÜRPINARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
İzmir iline bağlı Bayındır ilçesinin tarihi 13. yy. a kadar uzanmaktadır. Fatih döneminde Bayındır köy haline gelmiştir. 17. yy. da ise kaza olduğu görülür. Bayındır'a ait incelediğimiz 1844 (1260) yılma ait temettuat defterlerinde Bayındır 10 müslüman mahalleye sahiptir. Bu yerleşim yerlerinde nüfusun yarısı tarımdan geçimini sağlamaktadır. Zeytin, dan, arpa, üzüm. buğday, yonca, incir, ceviz. kestane, keten gibi ürünler yetiştirilmektedir. Tarımla uğraşanların yanında esnaf ve tüccar ile devlet görevlileri toplumun diğer kesimlerini oluşturmaktadır. Hayvancılık çok önemli bir faaliyet değildir. Küçükbaş hayvancılığa öner, i verilmediği dikkatimizi çekmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of Bayındır kazası which bound on sancak of Izmir start XIV th century. Bayındır was a village in the period of Fatih, and was a kaza. We studied Bayındır is Temettuat Defters which dated 1260 (1844). This defters include ten muslim mahalles. In this town, half of population lived on agriculture. It was grown barleys, olive, millet, wheat, grape, clover, walnut, chesnut, flax. Besides from farmer, it were merchants and government official. The animal husbandry wasn't important economical activity in the district.