Halk eğitim merkezlerinde verilen el sanatları kurslarının öğretmen ve kursiyer görüşlerine göre değerlendirilmesi (Ankara örneği)
Evaluation of the handcraft courses given at pulic education centers with respect to the opinion of teacher and students
  1. Tez No: 159086
  2. Yazar: FİLİZ AKIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. AYŞEN SOYSALDI, Y.DOÇ.DR. MELEK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Halk Eğitim merkezlerinde verilen el sanatları kurslarının öğretmen ve kursiyer görüşlerine göre değerlendirilmesi için, bu kurumlarda görev yapan yöneticiler ve öğretmenlerin yeterlilikleri, kurs programlan, öğrenim ortamının ve donanımının yeterliliği ile ilgili sorulan içeren anketler, öğretmen ve kursiyerlere uygulanmıştır. Halk eğitim merkezlerinin amaçlan içerisinde bireylerin boş zamanlarının değerlendirilmesinin yanı sıra onlara meslek edindirme ve üretici konuma getirmekte bulunmaktadır. Atıl, kadın iş gücünün (ev hanımları) kendi ortamlarında daha üretken ve verimli hale getirilmesi gerekmektedir. Araştırmanın evrenini, M.E.B. Çıraklık ve Yaygın Eğitim Müdürlüğüne bağlı Ankara ili merkez ve ilçelerinde ki Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan öğretmenler ve el sanatları kurslarına devam eden kursiyerler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, bunlardan tesadüfi yolla seçilen 23 Halk Eğitim Merkezinde çalışan, 37 öğretmen ve el sanatları kurslarına devam eden 287 kursiyer olmak üzere, toplam 324 kişiyi kapsamaktadır. Anketler, araştırmacı tarafından hazırlanmış, uzman görüşüne sunulduktan sonra son şekli verilmiştir. Pilot uygulama yapılmış, bu uygulama sonucuna göre güvenilirliği hesaplanmıştır. Öğretmen anketi 17, öğrenci anketi 19 sorudan oluşmaktadır. Anketler beşli likert ölçeği şeklinde hazırlanmıştır. 1-5 arsında değerler alan yeterlilik düzeylerinden 2,61 ve yukarısı yeterli kabul edilmiştir. Anketlerle elde edilen veriler SPSS paket programında analiz edilmiş, gerekli istatistik işlemler yapılmış ve bu analiz sonuçlarına göre tablolar hazırlanmıştır.11 Araştırmanın bulgularına göre; öğretmenlerin yansırım 3 1-40 yaş arasında ve üniversite mezunu olduğu anlaşılmaktadır. Kursiyerlerin çoğunluğunun ise 20-30 yaş arasında, lise mezunu ve ev hanımıdır. Anketi cevaplayan öğretmen ve kursiyerlerin tamamı bayandır. Araştırmada Halk Eğitim Merkezlerinde verilen el sanatları kurslarından en fazla talep gören kursun nakış kursları olduğu anlaşılmaktadır. Halk Eğitim Merkezlerinde verilen el sanatları kurslarına devam eden öğrenciler kurs öğretmenlerini çok yeterli, yöneticilerini ise az yeterli görmektedirler. Yine kurs donanımı yeterliliği ile ilgili ısı düzenini çok yeterli, doğal afetlere karşı alınan önlemleri orta derecede yeterli bulmuşlardır. Kurs süresini genel olarak çok yeterli görmelerine karşın teorik derslere ayrılan süreyi orta derecede yeterli gördükleri anlaşılmaktadır. Araştırmada öğretmenlerin kurs programım çok yeterli, kurs süresini orta derecede yeterli, kurs binasındaki donanımları çok yeterli gördükleri fakat doğal afetlere karşı alman önlemleri orta derecede yeterli gördükleri anlaşılmaktadır.. Halk Eğitimlerin devamlılığı açısından ilgi ve ihtiyaç doğrultusunda bu merkezleri geliştirmek ve verilen eğitimin kalitesini yükseltmek amaçlı öneriler geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir;. Eğitim verildikten sonra kursiyerlerin ürettiği ürünlerin, kermes yolu ile satılarak hem tamum hem de döner sermaye yolu ile malzeme sürkilasyonu sağlanabilir.. Kursların içeriği ile ilgili tanıtımlar yapılabilir.. Kursların süreleri ile ilgili yeni düzenlemelerin yapılması kursların verimliliğini artıracaktır.. Ayrıca kurslara devam eden kursiyerlerin sosyal etkinliklere katılması için çeşitli organizasyonlar düzenlenerek arkadaşları ile kaynaşmaları sağlanabilir
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study, for evaluating the quality of handcraft course, the questionnaire is applied to the teachers and the trainees. The questions are related with the course program, the qualification of the managers and the teachers, the educational environment, and the facilities available to tranees. The Public Educational Centers aim not only to make the tranees utilize their free time, but also to make the tranees gain craft and become productive. Housewives can be trained by these centers to become more productive. In the questionnaire, the following themes are investigated: - How much experience and knowledge do the teachers have in their fields? - To what extends can teachers meet the students demands? - Are the building where training take place, appropriate for quality framing? - Is the course duration and schedule suitable for trainees? This survey is based on the teachers and trainees at the Public Educational Centers of M.E.B Apprenticeship and Widespread Education Directorate, located in ANKARA and its districts. In this study, the questions are asked to 37 teachers and 287 trainees from randomly selected 23 Public Educational Centers. In this study, information is gathered via the questionnaire. The questionnaire is prepared by meyself and controlled by an expert. A pre-application have been made and reliablity of the questionnaire is calculated upon this pre-application. The questionnaire for the teachers and the trainees are prepared differently. The questionnaire prepared for teachers is composed of 17 questiones while the questionnaire prepared for trainees is composed of 19 questiones. The questionnaire are prepared based on the Fivefold Likert Scale. The points takes the values of 1-5, and the points above 2.61 are evaluated as sufficient.IV Among the questions of the questionnairy, only one question has more than one choice. The questionnaire are applied by researcher through interviews with teachers and trainees. Each subject in the questionnaire is explained to the participants during this process. The resulting questionnaire data is analyzed by SPSS packet program and tabulated. According to tables, half of the teachers have tha age between 31 and 40 and have degree of university graduate. Almost all rainees are at the age of 20-30, graduated from high school, and housewives. All the participants are female. The most demanding course is on the embroidery. Trainees evaluates their course trainers(teachers) highly sufficient, but find their managers unsuccessful. Trainees find the heat system adaquate but think that the precaution for a natural calamity is not taken sufficiently. Trainees also find the duration of the course long enough but they also think that more emphasis should be given to the theoritical courses. Teachers think that the course program is satisfactory but the course duration is too short. Teachers find the educational environment such as buildings appropriate enough. Like trainees, the teachers also think that the precaution for a natural calamity is not taken sufficiently. The following propositions are given to enhance the quality of the educations of the Public Eduacational Centers: - To supply the needs of the education, trainees' products can be sold at fairs. This products may also make these centers known to the public. - Promotion related with the subjects of the courses can be made. - Duration of courses may be adjusted to increase the benefits of trainess. - Social activities can be arranged to strengthen the interrelations of the trainees.