Dakik Kelamlar Müfredatı
- Tez No: 108699
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCA KORTANTAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET İzmir Milli Kütüphanesinde, 2003 numara ile kayıtlı bulunan“Dakîk Kelâmlar Müfredatı”, ansiklopedik mâhiyetle bir bilgi (not) defteridir. Yazan belli olmayan bu eserde, Arapça, Türkçe ve Farsça hikmetli sözler, kelâm-ı kibarlar, şiirler ve deyimler bulunmaktadır. Bunun yanında eser, yazarın faydalandığı kaynakları, bu kaynaklar hakkında gözlem ve fikirleri içermektedir. 24 varaklık bu yazma eser, nesih hattıyla yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Izmir National Library,“Dakîk Kelâmlar Müfredatı”which enlisted in the number of 2023, it is character of encyclopedic knowledge (note) book. In this book which unknown writer, available Arabic, Turkish and Persian wisdom words, a saying of the sages, poetry and phyrasals. In addition, the book includes the sources used of by writer and his observation and opinions about these sources. This manuscripts book has 24 leaves was writed with handwriting of naskhi. 89