Klasik kelâm döneminde arazların bekâsı sorunu
The discontinuity problem of the accident in the classical period of kalam
  1. Tez No: 476899
  2. Yazar: AHMET ŞENHARPUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BULĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Varlık anlayışlarını âlemin cevher ve arazlardan oluştuğu düşüncesi üzerine kuran kelâmcılar, âlemin sonradan meydana geldiği şeklindeki iddialarını bu kavramlar üzerinden temellendirmektedirler. Dolayısıyla söz konusu temellendirmede kelâmcıların düşüncesinde arazların hususiyetleri ve bu konuda yapılan tartışmalar önemli hale gelmektedir. Bu çalışmada Mütekaddimîn dönem kelâm âlimlerinin arazların varlıktaki sürekliliği-süreksizliği düşünceleri ve tartışmaları üzerine bir inceleme yapılmıştır. İki bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde, arazın tanımı, varlığı ve ispatı, çeşitleri gibi klasik dönem kelâmcılarının tezimizin konusu gereği bizi ilgilendiren hususlardaki görüşlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise kelâmcıların bekâ ve fenâ anlayışları ve bâkî olmanın ne anlama geldiği hakkındaki görüşleri özetlenmiş ve arazların bekâsı hakkında ortaya konulan düşünceler ve yapılan tartışmalar ele alınmıştır. Son olarak kelâmcıların arazların bâkîliği ve fânîliği anlayışları üzerine bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The theologians (mutakallimun) who built their ontology based on the idea that the universe is made of substances and accidents also ground The argument of the temporality of the universe (huduth) on these two concepts. Therefore; in such a grounding, the qualities of the accidents and the discourses made about it constitute a significant place in the view of the theologians (mutakallimun). This study contains an examination on the discourses and the thoughts of the mutaqaddimun scholars about the continuity and the discontinuity of the accidents in the existence. This study consists of two chapters, the first of which introduces the definition of the accidents, its proof, its kinds and other qualities that are related to our dissertation. In the second chapter that shares the very same title with the dissertation itself, the understandings of eternity and annihiliation [fana' and baqa] of the theologians (mutakallimun and their views on that what it means to be eternal [baqî] are summarized up and the thoughts, views and discussions on the continuity of the accidents are addressed. Finally; there comes an evaluation on the thoughts and understandings of the theologians (mutakallimun) about the eternity (baqa') and eternity and annihilation of the accidents.