Şeyhülislam Ebussuud Efendi'nin Türkçe mektupları
Turkish letters of Sheikhulislam Ebussuud Efendi
  1. Tez No: 108700
  2. Yazar: ABDÜLKADİR DAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNCA KORTANTAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Ebussuud Efendi (1490-1574), Osmanlı împaratorluğu'nun önde gelen şeyhülislâmlarından biridir. Sosyal ve siyasî alanda verdiği fetvalar yanında hukuk ve bilim alanında yaptığı düzenlemelerle de tanınan Ebussuud, din ve hukuk konularında bir çok eser vermiştir.“Şeyhülislâm Ebussuud Efendi'nin Türkçe Mektupları”isimli çalışmamızın amacı, yaptığı hizmetlerle Osmanlı kültür dünyasında etkili olmuş olan bu şeyhülislâmın duygu ve düşünce dünyasını, insanî ilişkilerini biraz daha aydınlatmaktır. Çalışmanın esası, Ebussuud'un, tespit edilebilen ve ulaşılabilen Türkçe mektuplarının biraraya getirilmesidir. Çeşitli kaynaklardan toplanan 100 mektubun metni çalışmanın“metin”bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ebussuud Efendi (1490-1574), is one of the prominent sheikhulislams of the Ottoman Empire. Not only famous with his fatwas for social and political life in addition to his arrangements in law and science, Ebussuud had many books about religion and law. The aim of this study,“Turkish Letters of Sheikhulislam Ebussuud Efendi”, is to clarify emotional and intellectual life and human relations of this sheikhulislam who effectively contributed Ottoman cultural life, a bit more. This study is based on compiling his Turkish letters which could be determined and retrieved. The text of 100 letters compiled from various sources are in the text part of the study.