Kur'an-ı Kerim'de Ulü'l-azm peygamberlerin örnek özellikleri
The Characteristics of the steadfast prophets (Ulu'l-azm) in the Quran with respect to setting example
- Tez No: 108705
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHAMMED AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
ÖZET Peygamberlik konusu Kur'ân-ı Kerîm'in dört ana konusundan birisini oluşturur. Çünkü onlar birer insan olarak ilâhî vahye bizzat muhatap olmuşlardır. Onların peygamber olma yönünden sadece kendilerine has olan özelliklerinin yanında, bütün insanlar için örnek olabilecek ve diğer insanların da hayatlarında yaşamaları gereken çok önemli özellikleri bulunmaktadır. Kur'ân-ı Kerîm' de peygamberlerin, diğer insanlara örnek olarak arz edilen bu özelliklerine çok büyük bir önem verilmiştir. Biz bu çalışmamızda bu peygamberlerin içinde Kur'ân'da kendilerine Ulü'l-Azm ismi verilen Hz. Muhammed (s.cls), Hz. Nûh (a.s), Hz. İbrâhîm (a.s), Hz. Mûsâ (a.s) ve Hz. İsâ (tus) 'm insanlara örnek olarak arz edilen özelliklerini tespit ve tahlil ettik. Çalışmamız, üç ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde Kur'ân-ı Kerîm'de peygamberlik müessesesi, peygamberlik müessesesinin gerekliliği, Kur'ân'da Ulü'l- Azm kavramları gibi temel bilgiler verilmiştir. Bu bilgilerin yanında Kur'ân'da örnek olma kavramı, peygamberlerin örnek alınmasına verilen önem araştırılmıştır. İkinci bölümde Ulü'l-Azm peygamberlerin, insanlara örnek olma yönünden hepsinde bulunan ortak özellikleri belli başlıklar altında tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Kur'ân-ı Kerîm'de bu peygamberlerin, kendilerine has olarak, bilhassa üzerlerinde vurgu yapılan hususî özellikleri incelenmiştir. Hem ikinci bölümde, hem de üçüncü bölümde peygamberlerin bu özellikleri Allah Teâlâ ile ve insanlarla olan münasebetleri yönünden örnek özellikleri olarak iki ana başlığa ayrılarak tasnif edilmiştir. Sonuç olarak insanlık alemi üzerinde çok büyük tesiri bulunan ve tesirleri günümüze kadar devam eden ve bundan sonra da tesirleri artarak devam etmesi beklenen bu beş büyük peygamberin aslmda aym yol üzerinde ve aym hedefe yürümüş oldukları tespit edilmiş, günümüzde yaşanması gereken medeniyet ve kültürler arasında büyük bir dayanışma, diyalog ve sevgi adına bu peygamberlerin çok büyük mesajlar verdikleri anlaşılmıştır. XIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of prophethood constitutes one of the four main subjects of the Quran. As a human being, the Prophets themselves are the object of Divine Revelation. Besides their peculiar characterictics in relation to their being prophets, they set examples to the whole mankind, and have characteristics the whole mankind should live in accordance with them in their daily lives. The holy Quran attaches great importance on these characteristics which are to be taken as example by people. In this treatise we tried to determine the characteristics of such prophets who are given the name of the steadfast prophets (ulu'1-azm) in the Quran and presented as an example for humankind like, Noah, Abraham, Moses Jesus and Muhammad (peace be upon them) This treatise consists in three chapters; in the first chapter we dealt with such basic informations as institution of prophethood, necessity of that institution and the steadfast prophets in the Quran. Besides all these information we also studied the concept of being an example, and the importance attached on taking the prophets as example, and dwelled upon the frame of their characteristics that were to be taken as example. In the second chapter we determined distinguishing characteristics of the steadfast prophets in relation to their being an example in a few main headings. In the third chapter, we study the characteriscits of the above mentioned prophets peculiar to themselves, especially those that are stressed upon. Both in the second and third chapters these characteristics peculiar to the prophets with respect to their relation with God and the people are classified in two main headings. It has finally been concluded that those five prophets who had certain effects on humankind and still continue to effect them and will continue were, in fact, on the same way and had same targets, and been manifast that those prophets brought very important messages in the name of solidarity, dialogue and love between different civilizations and cultures. XIV