KOBİ'lerde pazarlama anlayışı
Marketing philosophy im SME
  1. Tez No: 108708
  2. Yazar: ELİF AYCAN KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REMZİ ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET Günümüzde küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ'Ierin) ülke ekonomisindeki yeri giderek artmaktadır. KOBİ'ler üretime daha fazla önem vermektedirler. Bu nedenle KOBİ'Ierin pazarlamayı ihmal ettiği söylenebilir. Her gün artan rekabet ortamı karşısında, pazarlamaya gereken önemi vermeleri gerekmektedir. Bu tez; KOBİ'Ierin pazarlamaya bakış açılarını daha iyi anlayabilmek ve onlara yardım edebilmek maksadıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla KOBİ'Ierin pazarlamaya bakış açılan ile ilgili anket çalışmalarına yer verilmiştir. Bu işletmelerin sahiplerinin ve yöneticilerinin pazarlama dalındaki karmaşık teori ve teknikleri öğrenmek için zaman ve fırsatları olmadığı gibi; bunları iş hayatında uygulamak için gerekli kaynaklarının olmadı görülmektedir. Yapılana anketler ve elde edilen bulgular Türkiye'de KOBİ'Ierin pazarlamaya bakış açılarını değerlendirmemizde bize yardımcı olacaktır. Ayrıca bu çalışmada, KOBİ'Ierin pazarlama sorunları da kısaca ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMRY Nowadays, the effect of small and medium canpanies over our country economiy is increasing day by day. SME (Small and Midium Enterprises) are considering importanat more than the others. Because of this they may neglect about marketing. But against increasing competition circumtance, SME should consider more about marketing. This final project has been prepared in order to know more about their point of views and in order to help them about marketing. Therefore we placed results of inquries about their point of view regarding marketing in this project. It is noticed that the owners and managing directors of SME have no enough spare time for leaning about complexs theories and technics of marketing branch. Moreover they do not have necessary sources to practise these in business life. The inquiries and their results will help us to criticize their point of view about marketing. In this project marketing pnblems of these companies are also examined briefly. T.C. Y^KSEXoCRimMKOTrtJitf