KOBİ'lerde pazarlama sorunları ve OSTİM bölgesine yönelik bir araştırma
Marketing problems i̇n smes and a survey towards OSTIM region
- Tez No: 397398
- Danışmanlar: DOÇ. CEMALETTİN AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan işsizliğe çare bulunması noktasında ekonomik büyümenin sağlanması ve dolayısıyla istihdam ve yatırımların artırılması gerekmektedir. Bu noktada KOBİ'ler istihdam ve yatırımlar üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ancak bu süreç içerisinde KOBİ'lerin finansman, nitelikli iş gücü, pazarlama gibi birçok sorunla karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Bu çalışmanın ikinci bölümünde KOBİ kavramı ve tanımı yapılmış olup, ayrıca KOBİ'lerin ekonomik kalkınmadaki rolü ve önemi ile avantajlarına ve dezavantajlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde ayrıca KOBİ'lerin temel sorunları üzerinde durulmuştur. KOBİ'lerde pazarlama anlayışı ve sorunları konusuna değinilerek tezimizin araştırma bölümü olan üçüncü bölüme geçilmiştir. Araştırma bölümünde ise Ankara'nın Ostim Bölgesinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin ihracata yönelik pazarlama sorunlarını tespit etmek amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Söz konusu amaç çerçevesinde araştırmanın temel verilerini bulgulara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a solution to one of the most important problems of our country, it is needed that to achieve the economic growth and so increase in employment and investments. At this point, SMEs have a significant impact on employment and investment. But, during this process, it is seen that SMEs come up against many difficulties such as financing, qualified labor force and marketing. In the second part of this study, the concept of SME is defined and explained, also importance and role of SMEs in economic growth is discussed. In the second part, we focused on the main problems of SMEs. Via talking about the marketing mentality and marketing difficulties of SMEs we will pass through the third part of our thesis which is the research part. In research part, a survey is conducted in order to determine the export-oriented marketing problems of SMEs which operate in Ostim region in Ankara. Within the framework of this purpose, based on the data and findings of the survey suggestions are presented by the researcher.