Kobi'lerde halkla ilişkiler ve Bilecik Osb'de bir araştırma
Public relations in small and medium size enter prises and a research in Bilecik industrial zone
- Tez No: 215158
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
KOB'ler Türkiye'de sanayinin %98-99'una sahip, ülke ekonomisinde son derece etkili isletmelerdir. Modern isletmeciligin gereklerini teknolojik gelismeyle bütünlestiren KOB'ler, ülke ekonomisi için daha etkin rol oynayacaklardır. KOB'lerin bunu saglayabilmeleri için sorunları için çözümler üretilmesi gerekmektedir. KOB'ler, birçok sorunun çözümünde yetersiz kalmakla birlikte, sorun olmaktan çıkarılabilecek bazı sorunlar konusunda ise önemini bilmelerine ragmen yeterli ilgiyi göstermemektedirler. Küresel pazarlama anlayısının KOB'lere de yansıdıgı günümüzde, rekabette üstünlük saglamada, tüketici algılarını isletmelerinin lehine çevirmede etkili rol oynayabilecek halkla iliskiler basta olmak üzere, isletmelerin kurumsal imajlarını ve tanınırlıklarını artırarak, markalasmayı saglayabilecek konularda yeterli ilgi ve alakayı göstermemektedirler. Bu KOB'lerimiz için oldugu kadar ülke ekonomimiz açısından da önemli bir kayıptır. KOB'ler halkla iliskiler araç ve tekniklerinden yararlanarak kurumsal imajlarını ve tanınırlılık alanlarını gelistirmelidirler. KOB'lerin kurumsal imaj, tanınırlık ve bilinirlik konusunda yararlanabilecekleri en düsük maliyetli araçlardan biri halkla iliskilerdir. KOB'lerde halkla iliskiler faaliyeti reklâm gibi maliyetli tanıtım ve satıs faaliyetlerine oranla çok düsük maliyetle gerçeklestirilebilecek halkla iliskiler faaliyetleri KOB'lerin çevreleriyle bütünlesmesini, güçlü iletisim kurarak anlasmayı, anlasılmayı ve markalasmayı, saglayacaktır. Bu anlasma, anlasılma KOB'lerin rakiplerine göre avantajlı konuma ulasmasını saglayacaktır. Halkla iliskilere bakıldıgında, KOB'ler halkla iliskiler faaliyetlini kullanarak, isletmenin vizyonu ve misyonu çerçevesinde kurum kültürünü gelistirip, kurumsal degerlerin paylasılması ve bütünsel kurum degeri olusturulmasını saglayabilir. Bununla birlikte yerel yönetimler, ilgili meslek kurulusları ve hedef kitle ile düzenli iletisimler kurulmasını saglayabilirler. KOB'leri yerel medyanın imkânlarından yararlanarak kurumsal faaliyetleri ve isletmeleriyle ilgili gelismeleri hedef kitle ve kamuoyu ile paylasır. Sosyal paydaslar ve hedef gruplarla düzenli bilgi akısı ve iletisim saglar. Bunlara yönelik arastırmalar yaparak isletmenin algısını ve itibarını yükseltir. Gelisen ancak zamanla ucuzlayan internet teknolojisi basta olmak üzere KOB'ler, diger halkla iliskiler araçlarını etkin kullanarak sadece bir bölgede degil, küresel ölçekte bir isletme haline gelebilirler. KOB'ler açısından son derece önemli kabul ettigimiz halkla iliskiler faaliyetlerine verilen önem ve KOB'lerin yaklasımı, bu çalısma kapsamında Bilecik OSB'de yapılan bir anket uygulamasıyla arastırılmıs
Özet (Çeviri)
Small and Medium size Enterprise (SME) which includes 98-99% of the industry in Turkey is very effective in Turkish economy. SME has conjoined the requirements of modern business administration with technological developments and will play a more effective role in the country?s economy. There should be some solutions for SME? problems so that SME can achieve its goals. SME is inefficient in solving its problems and disinterested in the problems which can easily be solved. SME is not interested in institutional image, recognition, brand building and public relations which are very important in global marketing understanding. It is a deficit for both SME and country?s economy. SME should develop its institutional image and recognition by using public relations? techniques. One of the cheapest devices that SME can use for institutional image and recognition is public relations. Public relations is cheaper than presentation and marketing activities like advertisement for SME. Public relations can help integration of SME with business environment, agreement with powerful communication and brand building. SME will be more advantageous than its rivals with this agreement. SME can provide a holistic institutional value and communion of institutional values by developing an institutional culture within the framework of enterprise?s mission and vision. Thus SME can establish a very powerful communication with regional or local authorities, professional organizations and target audience. SME can share the developments about its enterprise with target audience and public opinion and can provide regular disclosure and communication with target audience and social shareholders with the help of local media. SME can raise the prestige and perception of the enterprises by using the other public relations methods like internet technology.