18-30 yaşlar arası genç yetişkinlerde görülen ahlaki sorunların psiko-sosyal açıdan tahlili (Sapanca örneği)
Analyzing the moral matters wich observed for young-adult between 18-30 aged in physcho-social statement (example of Sapanca)
- Tez No: 108723
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. VAHİT İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Ülkemizde -özellikle dînî açıdan- görülen manevî yozlaşmanın son yıllarda büyük ölçüde artması gerçeğine binaen toplumdaki ahlâkî sorunların psiko-sosyal açıdan bilimsel veriler etrafında doğru olarak değerlendirilmesi, bu hususta alınacak önlem ve tatbik edilecek eğitim bakımından hayatî bir önem arz etmektedir. Onun için bu çalışmada, toplumdaki ahlâkî sorunların psiko-sosyal yönden tahlili amaçlanmış ve bu çerçevede çeşitli analizlerde bulunulmuştur. Ancak bütün bir toplumu ve her yaş grubunu ele alarak böyle bir değerlendirme yapmak, çok sathî kalacağından toplumun belli bir kesiminin ve belli bir yaş grubunun ele alınıp derinlemesine incelenmesi tercih edilmiştir. Bu meyanda Sakarya'nın Sapanca ilçe halkı ve onların içinden de 18-30 yaş arası“genç yetişkin”tabir edilen kimseleri kapsayan bir araştırma ve değerlendirme yapılmıştır. Dört bölümden oluşan çalışmada, araştırmaya konu olan şahısların demografik özellikleri, ahlâkî ve dinî tutum ve davranışları incelenmiştir. Aralarındaki anlamlı ilişkiler ve farklılıklar araştırılıp gerekli analizler yapılmıştır. Gözlem, anket ve mülakat metotlarının kullanıldığı pratik ağırlıklı olan çalışma, aynı zamanda ahlâk ve ahlâkî çözülmeyle ilgili teorik bir çerçeveye de sahiptir. Sonuç olarak; araştırma verilerinde, konusuna göre belli oranlarda bir ahlâkî çözülmenin yaşandığı; tezde ortaya konan problem ve varsayımların, araştırma bulgularıyla paralellik arzettiği ve desteklendiği görülmüştür. Gençlerle ilgilenebilmek için onların durumuna vakıf olmak gerektiği düşünüldüğünde, bu çalışma, tamamen olmasa da, onları tanıma ve tanıtma görevim yerine getirmektedir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Analyzing The Moral Matters Which Observed For Young -Adult Between 18-30 Aged İn Physcho-Social Statement”Recently, the spiritual and moral degenerate in our country is increasing very much. Because of this truth to evaluate the moral matters in the community from the point of view of pyschology and sociology correctly around the scholarly datums is displaying vital importance in point of measure and education that will be put into practice this subject. For that reason in this study it has been intended to analyze of the moral matters in the community from the point of view of pyschology and sociology and has been analyzed from this side. Howover to consider whole community and every age group for this analysis becomes superficial. Therefore it was preferred to have been considered certain group of community and certain age group and evaluated deeply. In this point, it has been studied and analyzed including between 18-30 ages called young adult only in Sapanca, the district within Sakarya. In the study which consist of four sections has been investigated people, choosen for the research, with their personal demographic features, moral and religios attitudes and manners. It has been researched their meaningful connections and differences among each other and analyzed. This study has practical contents in which used methods of observation, public survey and interview. Besides, it has theoretical contents connected with ethics and spoils in moral. As a result of investigation it has been showed in the research datums that have been living spoils in moral at certain rates as to its subjects. Problems and supposition which proved in thesis has been demonstrated with research finding in the parallel. As having been considered to be intrested in young adults and to be aware of their manners, this study will perform more or less function of recognition them and explanation. XIII