Genç yetişkinlerde anlatı mikroyapısal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of narrative microstructural features in young adults
  1. Tez No: 812889
  2. Yazar: DAMLANUR DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Dil, oldukça kompleks bir yapıya sahiptir. Dil gelişimi, bireyin yaşadığı deneyimler, yaş, eğitim düzeyi, sosyal çevre ve kişisel farklılıklar gibi birçok faktörden etkilenir. Genç yetişkinlik döneminde dil gelişimi devam etmektedir ve bireyler arasında çeşitlilik gösterebilir. Dilin sentaktik karmaşıklık göstergelerinden biri olarak ele alınan yan cümlecik üretimi yaşla birlikte artmakta ve bu durum dil becerilerinin matürasyonuna işaret etmektedir. Bu çalışma ile 18-30 yaş arası genç yetişkinlerin tek resim (anlatım modeli) ve sıralı öykü (yeniden anlatım modeli) ile elde edilen anlatı örneklerinde mikroyapısal özellikler ve eylemsi ile kurulan yan cümlecik üretimleri incelenmiştir. En yüksek sıklıkta eylemsinin üretimi, yeniden anlatım modeli ile sıralı öykünün kullanıldığı durumda gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Language has a very complex structure. Language development is influenced by many factors such as the individual's experiences, age, educational level, social environment and personal differences. Language development continues during young adulthood and may vary between individuals. The production of subordinate clauses, which is considered as one of the indicators of syntactic complexity of language, increases with age and this situation indicates the maturation of language skills. In this study, microstructural features and the production of subordinate clauses with verbs in narrative samples of young adults between the ages of 18-30, obtained with single picture (narrative model) and sequential story (retelling model), were analyzed. The highest frequency of verb production occurred when the retelling model and sequential narrative were used.