Türkiye Türkçesinde basit cümlenin sınıflandırılması
The Classification of basic sentence on Turkish language
- Tez No: 108742
- Danışmanlar: PROF.DR. ALAEDDİN MEHMEDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
VII ÖZET Bu çalışmada Türkiye Türkçe'sinde basit cümle meselesini incelemeye çalıştık. Fakat önce“Cümle Nedir ?”sorusuna cevap aradık. Bu konuda birçok farklı görüşün olduğunu ortaya çıkardık. Kelime grubunun ne olduğunu ve cümleyle arasındaki farkları göz önüne serdik. Türkiye Türkçe'sinde içinde isim-fiil, sıfat-fıil ve zarf-fıil bulunan cümleler birçok dil bilimci tarafından basit cümle olarak kabul edilmiştir. Bu dil bilimciler ve verdikleri örnekler tek tek tespit edilmiştir.Bazı dil bilimciler ise içinde isim-fiil, sıfat-fıil ve zarf- fıil bulunan cümleleri birleşik fiil kabul etmiştir. Böyle düşünen dil bilimcilerin düşünceleri ve verdikleri örnekler de bu çalışmada verilmiştir. Daha sonra basit cümlelerin nelere göre sınırlandırıldığı konusunda dil bilimcilerin görüşlerine başvurulmuştur. Bunun sonucunda ulaşılan bilgiler ise ayrı bir bölüm olarak ele alınmıştır. Ayrıca tek öğeli ve çok öğeli basit cümleler ve bu cümlelerin özellikleri incelenmiştir. Bütün bu sınıflandırmalar yapılmadan önce isim-fiil, sıfat-fıil ve zarf- fiillerin de içinde bulunduğu kelime grupları incelenmiştir ve bunlar içindeki farklı görüşler ortaya konulmuştur. Bütün dil bilimcilerin görüşlerinden sonra basit cümle tanımı, kelime gruplarının sınırları, tek ve çift öğeli basit cümle tanımları ve basit cümlenin sınıflandırılması yapılmış ve bunun nedenleri ortaya konulmuştur. Türk dilinin bir meselesine çözüm aranmış ve bunlar araştırmada ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY In this work, we tried to examine the topic of Simple Sentence in Turkish. But first of all we searched for an answer to the question of what simple sentence is? We found out that there are a lot of different ideas about this topic. We shown what is the word group and the differences between the sentence and the word group. In Tiirkiye's Turkish, the sentences which includes gerunds and relative clauses“who, which, while, when,...etc”are accepted as simple sentences by the linguists. This linguists and the examples that are given by them are confirmed one by one. However the sentences that includes relative clauses and gerunds are accepted as the connected verb by some of linguists. The ideas and the examples of the linguists who think like this are given in this work. Then the knowledges about how are the simple sentences being classified are collected. The ideas about the classifying the simple sentences are considered as another port. Before all this classifyings are made, the word groups that includes Gerund and Relative Clauses are examined and the different ideas about them are exposed. Finally, according to ideas of all linguists, the meaning of the simple sentence, limits of the word groups and classifying the simple sentences are made and the causes of them are exposed. It is searched for a sollution to one of the problem of Tiirkiye's Turkish and these are given at the conclusion part.