Emine Işınsu'nun 'Çiçekler Büyür' romanının cümle yapısı
The sentence structure of 'Çiçekler Büyür', a novel written by Emine Işınsu
  1. Tez No: 228745
  2. Yazar: REYHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALÂEDDİN MEHMEDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Emine IŞINSU'nun ?Çiçekler Büyür? romanının cümle yapısı incelenmeye çalışıldı. Öncelikle ?Cümle nedir?? konusu ele alındı ve dil bilimcilerin bu konudaki görüşleri sunuldu.Türkiye Türkçesinde ?Yapılarına göre cümle sınıflandırılması?nın dil bilimciler tarafından nasıl ele alındığı ve bize göre nasıl olması gerektiği açıklandı. Bu konuda gramer kitaplarından örnekler gösterildi.Romanın yazarı olan Emine IŞINSU'nun hayatı ve eserleri belirtildi. Daha sonra bu romanın cümle türleri ele alındı. Basit cümle sınıflandırılması açıklandı ve eserden örnekler verildi. Aynı şekilde birleşik cümle çeşitleri açıklanıp eserden örnek cümleler gösterildi.Ayrıca yazarın dil ve üslûbu da ele alındı. Basit ve birleşik cümlelerin kullanım oranı belirtilerek bu romanın cümle yapısı incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study the sentence structure of ?Flowers Grow?( Çiçekler Büyür), a novel written by Emine IŞINSU, is studied.First of all the question of ? what is a sentence?? is discussed and the views of linguists about this subject are represented.?How sentence classifications are done according to their structure? in Turkish, spoken in Turkey, by linguists and how it should be done in our point of view are discussed. Examples from grammar books about this subject are given.The life and work of the writer of the novel Emine IŞINSU is also presented. The sentence types of this novel are examined. The simple sentence classification is studied and examples from the novel are given. The same process is also applied for compound sentences.The language and style of the author is also studied. The sentence structure of this novel is examined through defining the use ratio of simple and compound sentences.