Tek düzen hesap planında rutin dışı kullanılan hesaplar
Study on accounts used irregularly in the standard arrangement plan
  1. Tez No: 108746
  2. Yazar: HAMZA KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM YÜKSEL PAZARÇEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu çalışma, Tek düzen hesap planında işletmelerin rutin dışı olarak kullandıktan hesap kalemlerinin incelenmesinden oluşan bir çalışmadır. İşletmelerde sürekli olarak kullanılmayan bu tür işlem ve hesapların kullanımı sırasında çeşitli tereddütler oluşmaktadır. İşte bu çalışmada tek düzen hesap planında yer alan çok fazla çalıştırılmayan hesaplar belirlenmiş ve vergi kanunlarına, sigorta kanunlarına ve genel kabul görmüş muhasebe ilke ve standartlarına göre nasıl işlenmesi gerektiği belirlenmeye çalışılmıştır. Öncelikle ilgili konuda kaynak taraması yapılmıştır. Daha sonra ilgili bulgular beş bolüm içerisinde sunulmuştur. İşlemlerin tek düzen muhasebe sistemine uygun olarak gerçekleşmesi için sürekli olarak kullanılmayan hesap kalemlerinin iyi bir şekilde öğrenilmesi gerekir. Aksi takdirde bir çok yanlışlıkların ortaya çıkması muhtemeldir. Dolayısıyla uygulamada bu tür konular aydınlatılması gerekli olan konuların başmda gelmektedir. Özellikle maliyet ve giderlerin kayıtlanması gibi konularda uygulamada tereddüt duyulan bir çok konunun aydınlatılması bakımından bu çalışmanın yararlı olacağı kanaatindeyim. İşletmeler, ticari faaliyetlerinin çok değişik ve çeşitli olmasına bağlı olarak farklı durum ve işlemlerle muhatap olurlar. Bu çalışmada ise bu durumlardan biri olan istisna sayılabilecek olanlarının tespiti ve incelenmesi konusu üzerinde durulmaktadır. Zaten uygulamada çoğu zaman istisna durumundaki işlemlerde zorluklar ve tereddütler olmaktadır. Bu işlemlerin hesap planı ve muhasebe sistemi açısından nasıl kayıtlanacağı son derece önemlidir. Muhtelif kanunlarda istisna ve muafiyet durumları zikredilmiştir. Bu tür kanun metinlerinden, çeşitli mesleki dergi ve yayınlardan, muhtelif kitaplardan istisna olarak kabul edilebilecek işlem ve kayıtlar belirlenmiştir. Elde edilen bilgi ve materyallere ilaveten muhasebe kayıtlan örnekleri verilmektedir. Uygulamada çeşitli yanlışlıklar yapılmaktadır. Gerek vergi mükellefi gerekse muhasebeciler yeterli bilgi birikimden yoksun bir görüntü içerisindedirler. Mesleki yayınlarda da yetersizlikler söz konusudur. VIII HNCOHAKTASYON MEUQBi
Özet (Çeviri)
SUMMARY STUDY ON ACCOUNTS USED IRREGULARLY IN THE STANDARD ACCOUNT ARRANGEMENT PLAN KEY WORDS (STANDARD ACCOUNT ARRANGEMENT PLAN) This study involves the account items that are irregularly used by companies in the standard account arrangement plan. There are several doubts and hesitations in making use of these type of procedures and accounts, which cannot find regular use in companies. In this study the accounts taking part in the standard account arrangement plan have been nominated, and it has been tried to explain how they are to function in accordance with taxing and insurance codes and generally accepted accounting principles and standards. Priority has been given to scanning available reference sources. The results have been then presented in five sections. For the purpose of realizing transactions in conformity of the standard account arrangement plan the procedures and account items that are not regularly used have to be known very well. Otherwise there is always a chance to arise a number of errors. Therefore, although they are not applied the subjects of this type are those that are to be cleared in priority. Especially in the matters such as costing and recording expenses I believe that this study will be of assistance in clarifying a great number of points which are hesitated in the practice. Because of the changeable and differences, the companies have different cases and operations. This studies include the exception of these different cases and operations. The applications of these exception operation, there are some difficulties and hesitations and these operations are very important for account plan and accounting system, which how to account. In diverse laws these exception and exemption cases are mentioned. The operation and registrations, which may be exception, are designated from law texts, occupational magazines, occupational publications and diverse books. The accounting registration are may be can add on these data and materials. There are some mistake on the application. Whether taxpayers or accountings are don't have enough information about these subjects and there are insufficient in occupational magazines. IX