Tek düzen hesap planında (TDHP) vadeli işlemlerin muhasebeleştirilmesinde ortaya çıkan sorunların uluslararası muhasebe standartları (IAS 39) açısından incelenmesi
An Analyses of accounting process constraints of derivative transactions in uniform accounting plan with regard to the international accounting standards (IAS 39)
  1. Tez No: 122618
  2. Yazar: İBRAHİM AYDAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ TORAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Enstitü : Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Anabilim Dalı Tez Başlığı : Tekdüzen Hesap Planında (TDHP) Vadeli İşlemlerin Muhasebeleştirilmesinde Ortaya Çıkan Sorunların Uluslararası Muhasebe Standartları (IAS 39) Açısından İncelenmesi İbrahim AYD AŞ Tez Yazan Tez Danışmanı Tez Türü, Yılı Sayfa Adedi Yrd. Doç. Dr. Cengiz TORAMAN Yüksek Lisans, 2002 243 ÖZET Günümüzde finans dünyasında yaşanan hızlı değişim, bölgesel ve uluslararası alanda faaliyet gösteren işletmeleri çeşitli fiyat, döviz ve faizlerden oluşan risklere karşı korunmalarını, rekabetin temel şartı haline getirmiştir. Bu risklerden korunma için opsiyon, futures, forward işlemler denilen vadeli işlemlerin son yıllarda yaygın, büyük miktarlara ulaşan işlem hacimleri, bu araçların farklı açılardan incelenmesini zorunlu kılmıştır. Bu çalışmada vadeli işlemlerin genel tanım ve kavranılan, işleyişi, riskten korunma ve spekülasyon amaçlı kullanım şekilleri ve birbirlerinden farklı yönleri ilk bölümde verilmektedir. Türkiye'de oluşturulmaya çalışılan vadeli işlemler piyasasının genel özellikleri, mevzuat hazırlıkları, çalışma özellikleri yine ilk kısımda anlatılmaktadır. Türev ürünleri muhasebeleştirilmesi için kurulan çeşitli standart kuruluşları ve yapılan çalışmalar ikinci bölümün ilk konulandır. Tek Düzen Muhasebe Sistemi içersinde ifade edilen temel kavramlar ve Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından 1996 yılında yürürlülüğe giren IAS 32 ve 2001 yılında yine yürürlülüğe giren IAS 39 Standartları doğrultusunda karşılaşılan muhasebeleştirme sorunları ele alınmıştır. Türev ürünlerin muhasebe kayıt sistemine nasıl alınacağı, finansal tablolara nasıl yansıtılacağı, kullanılan değerleme ölçüleri, ilgili sözleşme koşullarının tamamlanmasıyla kayıt sisteminden nasıl çıkarılacağı sorunları IAS 39 doğrultusunda incelenmiştir. Muhasebeleştirme ile ilgili genel ilkeler verilerek her vadeli işlem aracı için uygulama örnekleri yapılmıştır. Türkiye'nin bir an önce vadeli işlem piyasası ile ilgili çalışmaları hızlandırıp, karşılaşılan risklerden işletmelerin korunması gerekmektedir. Bu amaçla işletmelerin karşılaştıktan muhasebeleştirme işlemlerinin çözümü için TMUDESK tarafından bu konuda bir standardın, uluslararası muhasebe standartları doğrultusunda hazırlanması gerekmektedir. Anahtar Kelimeler Vadeli İşlemler, Vadeli İşlemlerin Muhasebeleştirilmesi, IAS 39
Özet (Çeviri)
Institution : Z.K.Ü., Institute of Social Sciences, Department of Management Title : An Analyses Of Accounting Process Constraints of Derivative Transactions in Uniform Accounting Plan with Regard to the International Accounting Standards (IAS 39).. Author Adviser Type of Thesis Page Number İbrahim AYD AŞ Asst.Prof.Dr. Cengiz TORAMAN MSc. Thesis, 2002 243 ABSTRACT Recent changes in the finance field has transformed profection from price, currency and interest rate risks a basic prequisite for competitive advantage for firms in a rapidly globalising world economy. Financial derivatives such as options, futures and forward contracts have been developed and are widely used to hedge against such risks. Widespread use and huge valumes of such derivatives transactions worrants a detailed analyses of these instruments. We identify derivative transactions and related concepts, explain the process through which they work and their uses for hedging against risk and their uses as a speculative tool in the first section of this study. Also in the first section we give a general presentation of derivatives market that is currently being considered in Turkey in terms of legislation, procedures and general features. The second section of the study deals with various institutions and procedures for accounting of derivative instruments. In this section we also consider accounting problems in light of Uniform Accounting Plan and the IAS 32 implemented in 1996 and IAS 39 implemented in 2001 by International Accounting Standards Board. How derivative instruments are recorded and reflected in financial statements, their valuation measures and how they will be removed from financial statements at the end of the contract are considered in light of IAS 39. General accounting principles are considered and application examples are given for each derivative instrument. Turkish derivatives market should be established as soon as possible so that businesses can hedge themselves against risks. Also to solve accounting problems faced by businesses a standard compatible with International Standards should be established by TMUDESK. Key Words Derivative Transactions, Accounting Process of Derivative Transactions, lAS^^JI