Çal Dağı'nın (Giresun) bitki coğrafyası
Çal Mount of the vegetation of geographic
- Tez No: 108784
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
I4X ÖZET Giresun'un güneyinde yer alan Çal Dağı, 40.42 ve 40.55 kuzey Ol O ı enlemleri ile 38.20 ve 38.23 doğu boylamları arasında yer almaktadır. Doğu Aksu Irmağı, batıda Mantarlı Dağı ve Batlama deresi, güneyinde Kocadönderen Dağı, kuzeyinde Güney dağı bulunmaktadır. Çal Dağının zirvesi 2030 m. yükseltidedir. İklimi ılıman ve her mevsim yağışlı Karadeniz iklimidir. İnceleme sahasında topraklar; jeoloji, jeomorfoloji, iklim ve bitki örtüsü tesirleri altında gelişmiştir. inceleme alanının karakteristik bitki formasyonunu nemli ormanlar oluşturmaktadır. Bitki örtüsünün dağılışı yükseltiye göre sınıflanmıştır. nemli ormanlar sahada farklı türlerden oluşmaktadır. Çal Dağfnın iklim üzerindeki tesiri, bitki örtüsü ve değişiminde farklı rol oynar. Bu kuşak içerisinde öncelikle Ladin (Picea Orientalis), Kayın (Fagus Orientalis) Adi Kızılağaç (Alnus Glutinosa)'dır. Aynı zamanda bu kuşakta Göknar (Abies Nordmaniana), Gürgen (Carpinus), Akçaağaç (Acer Trautvetteri), Kestane (Castanea Sativa) yer almaktadır. 2000 metre ormanın üst sınırını oluşturmaktadır. Sahada kışın yaprağını döken, geniş yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlar nemli ormanları oluşturmaktadır. Bu alanlar Karadeniz (Avrupa - Sibirya) Fitocoğrafya bölgesine ait ormanlarla karakterize olunur. Ancak orman alanı sahada değişik nedenlerle bozulmuştur. inceleme alanında orman altı bitkileri yoğundur. Ayrıca tür yönünden zengindir. Çalı formasyonunu inceleme alanında Akdeniz ve Karadeniz kökenli bitkiler oluşturmaktadır. Ağaçların sürekli tahrip edilmesi sonucu meydana gelmiştir. Orman gülü, üvez, kızılcık, söğüt, böğürtlen karakteristiktir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Çal Mount is situated between 40°42' - 40°55' northern latitudes and 38°20' - 38°23' eastern longitudes to the south of Giresun. Aksu River to the east, Mantarlı Mount and Batlama stream to the east, Kocadönderen Mount to the south and Güney Mount to the north are located. The peak of Çal Mount is 2030 meter-high. The Black Sea climate, mild and all season wet, prevails. The studied land has been formed by the effects of geology, geomorphology, climate and vegetation. Wet forests form the characteristic plant formation of the studied area. The distribution of the vegetation is classified according to the altitude. Wet forests consist of different sorts. The effect of Çal Mount on the climate plays a different role in vegetation and change of vegetation. Spruce (picea orientatis), beech (Fagus Orientalis), alder (Alnus Glutinosa) are found in this zone. In addition, fir (Abies Nordmaniana), hornbeam (carpinus), maple (Acer Trautvetteri), marron (Castanea Sativa) are found in this zone. The upper limit to the forest is 2000 meters. Broad-leaf and coniferous-leaf trees form the wet forestry in the zone. This zone is characterized by the forestry of the Black Sea (Europe-Siberia) phyto-geographic region. However, the woody area has been spoiled for various reasons. Under-forest vegetation is dense in the studied land. Alsa, it is rich in respect of species. Mediterranean and Black Sea-originated plants make the bush formation. They have been formed as a result of destruction of the trees. Forest rose, rowan, dogwood, willow and blackberry are characteristic. *srtf*£ t£g££i*^