Küçük Menderes Depresyonu'nun iklim özellikleri
Properties of the climate in Küçük Menderes depression
  1. Tez No: 108791
  2. Yazar: BİLGE ÖNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
132 ÖZET İnceleme sahası kıyıya dik uzanan kuzeydeki Bozdağ ve güneydeki Aydın dağları ile bu dağlar arasındaki, batı-doğu yönlü alüvyon tabanlı oluktan oluşmaktadır. Sahanın iklim özellikleri planeter faktörler ve coğrafi faktörlerin etkisi altındadır. Denizin ılıtıcı etkisi relief uzanışına bağlı olarak iç kısımlara kadar girebilmektedir. Bununla beraber sahanın kuzeyi ve güneyine doğru çıkıldıkça yükseltinin etkisine bağlı olarak, batıdan doğuya doğruda gidildikçe de karasallığın etkisine bağlı olarak sıcaklık ve yağış şartlarında farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Küçük Menderes Depresyonu Akdeniz iklim tipi içerisinde yer almaktadır. Bu iklimin gösterdiği olumlu şartlara bağlı olarak, çeşitli tarım ürünleri yetiştirilebilmekte ve bunun yanında yoğun bir nüfus kitlesini üzerinde bulundurmaktadır. «**£? 1*' ss^*1
Özet (Çeviri)
SUMMARY The area under inspection is made up of the Mountain Boz in the north, Aydın fountains in the south, both lying perpendicular with respect to the coastline; and the laluvion based valley stretching west to east in between. The climatic conditions of the ! area are affected by planetic and geographic factors. The warning effect of the sea can reach to inner parts due to area's nature. Despite this effect, increasing altitude when moving to north and south, and increasing distance from the sea when moving to east cause changes in temperature and rain conditions. The Menderes Minor Depression is classified under the Mediterranean climate type depending an the positive conditions provided by this climate type, various agricultural products can be grown, and a dense population can prosper in this area.