Kadirli çevresinin fiziki coğrafyası
Physical geography of the province of Kadirli
  1. Tez No: 108792
  2. Yazar: MEDİHA KANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENVER AYDIN KOLUKISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
45 ÖZET Kadirli, Akdeniz Bölgesi'nin Adana Bölümünde bulunan Osmaniye' nin en büyük ilçesidir. Çukurova' nın kuzeydoğusunda yer alır. Kadirli'nin kuzey ve doğusunda orta Toroslar yükselirken, güneyinde ve batısında Çukurova yer alır. ilçeyi Ceyhan Irmağı' nın bir kolu olan Savrun Çayı ikiye böler. İlçe merkezi 35° 30' ve 36° 15' doğu boylam ile 37° 36' ve 38° kuzey enlemleri arasında yer alır. Denizden yüksekliği 95- 100 m olup kuzey ve doğu kısmı plato ve tepelerle çevrilidir. İnceleme alanının dışında kalan ve uzantıları inceleme alanının kuzeyinde bulunan Toros Dağları üst kratesede başlayan alp hareketleri ile teşekkül etmiştir. Bu sırada arazi bir yandan yükselirken bir yandan alçalmış ve zaman zaman regrasyon ve transgrasyona uğramıştır. Miosenden sonra Toroslar erozyon ve korezyonla aşınarak buradan kopartılan materyaller Çukurova'ya taşınmıştır. Topografya ve jeoloji haritalarından da görüldüğü gibi inceleme alanının ^güneyi ve batısı kuaternerde oluşmuş alüvyonlarla örtülü bir ovalık alandır. Doğu ve Kuzeye doğru gidildikçe yükselti artar ve platoluk alanlar ortaya çıkar. Plato alanı ise miosen ve pliosen devre içinde oluşmuştur. İnceleme alanında Akdeniz iklimi görülür, inceleme alanında sıcaklık eğrisi ile yağış eğrisi birbirine zıt bir durum gösterir. Sıcaklık arttığında yağış azalır, yağış arttığında ise sıcaklık azalır. Yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlıdır. İlçede yıllık ortalama sıcaklık 19.1 C'dir. Yıllık ortalama yağış miktarı 851.2 rrım'dir. Ortalama basınç ise 1010.5 mb'dir. Hakim rüzgar yönü, güneydoğudan esen samyelidir. Ortalama nisbi nem miktarı %57'dir. Akdeniz ikliminin bitki örtüsü makidir. Makiler, eskiden var olan ormanların tahribatı sonucu geliştiği için sekonder bir formasyondur. Makiler kısa boylu bodur, boyları 1-2 metre olan46 kökleri derinlere doğru uzamış, yaprakları sert cilalı bazen yağlı kokulu, tüylü olan bitki örtüşüdür. Makiler 500-800 metreye kadar çıkar. Kadirli'nin en önemli yerüstü sularını ise Ceyhan ırmağının kolu Savrun çayı, Kesik suyu oluşturur. Savrun çayının ilçe için önemi büyüktür. Yer altı su durumu ise iyidir. İnceleme alanında; toprağın oluşumunu etkileyen ana kaya özellikleri, iklim, bitki örtüsü, zaman faktörleri sonucunda alüvyal, Kolüvyal ve kahverengi orman toprakları oluşmuştur. Kadirli Türkiyenin önemli ovalarından olan Çukurova'nın bir parçasıdır. Halkın çoğunluğu tarımla uğraştığı için Kadirli toprakları inceleme alanı için önemlidir. İklim şartlarının elverişli olması ve topraklarının da oldukça verimli olmasından dolayı yılda iki veya üç ürün alınabilmektedir.
Özet (Çeviri)
47 ABSRACT Kadirli, the biggest town of Osmaniye provice, is on the North East Cukurovain tne Rast Mediterranean Region. Central Taurus mountains rise from the nort and east of Kadirli while Cukurovais on the south and west of Kadirli. It is divided into two sections by Savrun creek flowing Ceyhan river. It lies between lougitude 35° 30' and 36“ 15' E. and between latitude 37”36' and 38" N. With 95-100 m altitude it is surroundet by plateaus and hills in the north and east. Taurus mountains, the northen sections of obsorvation areas, formed like Alp action starding on lipper kratese while land was increasing and decreasing and was subject to regation and transgretion. After Miosen, Fragment rocks, coming from tourus mountains, due to erosion and koresion, were carriedto Çukurova region. Asit is seen on topographic and geographic maps, the north and south of observation areas is valley ^covered with alluvions formed on the quaferner. In the nrth and east altitue increases ahdp plateaus formed during miosen and pliosen periods come out. Kadirli fall into subtropial Mediterranean climate belt of wet winters and hot summer. In the observation areasprecipitation and temperature curves are contrary to each others. It means that when temperature increases precipitation decrease, or opposite. The summers are hot and dry, the winters are wet and mild. In Kadirli, average air temperature is 19.1 C° and it gets 851.2 mm of rain a year. Average air pressure, relative hunidyare 1010.5 mb. %57, respectively. Vegatation on Mediterranean region is maquis. This contains the whole rage of Mediterranean species grown on the coast up to about 500 - 800 m. In Kadirli source of water are Savrun and Kesik creeks flowing Ceyhan river. And under ground water is sufficient.48 In the observation areas, as a result of those factors, climate, vegatation, time affecting soil structure, formed allivial, koluvyal, brown forests soil. Kadirli is a part of Çukurova, which is important for Turkey. Most of the people, living in Kadirli are growers as afamily farmer. Because of that, land is so important on economic structure of Kadirli. Growers plant two or three crops each year in Kadirli. Because of well climate conditious and fertile land for agricultural crops.