Okulöncesi eğitimde drama liderlerinin anaokulu öğretmenlerinin ve anne babaların eğitimde drama çalışmaları hakkında görüşleri
The Drama leaders, primary school teachers and parents about drama studies in the education at preschool stage
- Tez No: 108806
- Danışmanlar: PROF.DR. ESRA ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Okulöncesi eğitimde drama liderlerimn anaokulu öğretmenlerinin ve anne babaların eğitimde drama çalışmaları hakkında görüşlerini almak bu çalışmanın amacım oluşturmuştur. Eğitimde drama çalışmalarım yönlendiren kişiler olarak drama liderinin ve anaokulu öğretmenlerinin drama hakkındaki görüşleri eğitim programlarının yapılması ve uygulanmasında büyük önem taşımaktadır. Araştırmada örneklem grubunun evreni temsil ettiği,öğretmenlerin, drama Hderlerinin ve anne babaların ankete doğru cevap verdikleri varsayılmıştır. Araştırma Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan drama eğitimi veren özel anaokulları, kreş ve gündüz bakım evleri, bu okullara drama liderinin gelmesi ile sınırlandırılmıştır. Drama liderinin ve anaokulu öğretmenlerinin eğitim durumları, yaşları, daha önce drama ile ilgili eğitim alıp almadıkları, çalıştıkları çocuk sayısı drama ile ilgili görüşlerini etkilemektemidir? Sorusuna yanıt aranmıştır. Bu çalışma tarama modelinde düzenlenen betimsel bir araştırmadır. Araştırma evrenini Ankara'nın Çankaya ilçesindeki özel anaokulu ve kreşlerdeki gündüz bakım evlerindeki drama liderleri,anaokulu öğretmenleri ve kuruma devam eden çocukların anne babaları oluşturmuştur. Araştırmaya 21 anaokulunda drama eğitimi veren 21 drama lideri,60 anaokulu öğretmeni, 60 anne baba dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tararından geliştirilen anket formu kuUamlmıştır.Form üç bölümden oluşmuş,drama liderlerine, anaokulu öğretmenlerine ve anne babalara uygulanmıştır.Verilerin analizinde çapraz tablolara ait satir,sütun toplamları elde edilmiş ve genel toplamlardan yararlanılmıştır.Anne babalara ait anket formlannm yüzde değerleri verilmiştir. Araştırmada drama liderinin ve anaokulu öğretmenlerinin yaşlarının, eğitim alanlarının, çalışma sürelerinin, çalıştıkları çocuk sayısının, drama ile ilgili görüşlerini etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Drama üderinin prdegojik formasyon almış olması,anaokulu öğretmenlerinin drama çalışmalarım lider ile birlikte planlayarak onların denetiminde yapmalan,ebeveynler için serninerler,okullarda drama lideri tararından toplantılar düzenlenmesi,toplumun drama eğitimi hakkında bilinçlendirilmesi için T.V.'den yararlanılması önerilmiştir. îOJfcU^?
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim of the study is to have opinions of primary schoolteachers and parents about drama studies in the education at preschool stage. The opinions of drama leaders and primary school teachers, who direct drama studies in the education, is very important to design and practice educational programs. It was accepted that teachers, drama leaders and parents answered the questionnaire correctly. Samples were randomly selected in the study. Research was limited by visiting the private primary schools giving drama education by drama leaders in the city of Ankara, Çankaya region. It was searched if the age, educational level and presence of experience of drama education of drama leaders and primary school teachers and the number of children effect ideas of them or not. Samples in this study were drama leaders, primary schoolteachers and child's' parents from private primary schools in the city of Ankara, Çankaya region. In 21 primary schools, 21 drama leaders, 60 primary schoolteachers and 60 parents were included in the study. An questionnaire, designed by researcher, is used for collecting data. It has three different sections in order to apply to drama leaders, primary schoolteachers and parents. In this study, we found that ages, educational backgrounds, length of working hours of drama leaders and primary school teachers and the number of children dealing with do not influence their opinions about drama. We finally recommend that primary school teachers should plan and practice their drama studies with drama leaders taken pedagogic formation; seminars should be given to the parents; meetings should be organized by drama leaders in regular basis; population should be educated about drama by television.