Motivasyon konusunda oluşturulan yaklaşımlar ve hazır giyim işletmelerinde motivasyon artırmaya yönelik kullanılan faktörler
  1. Tez No: 108807
  2. Yazar: VAHİDE NADAROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİME YÜCEER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bu çalışmada; hazır giyim işletmelerinde motivasyon artırmaya yönelik kullanılan faktörler ve bu faktörlerin hazır giyim firmalarına etkisini saptamak amaçlanmıştır. Öncelikle motivasyon teorileri konusunda literatür taraması yapılarak bu teorilerle ilgili genel bilgiler aktarılmıştır. Daha sonra hazır giyim sanayii hakkında motivasyon araçları verimlilik konusunda yeni kavram ve yaklaşımlar araştırılmış ve ayrıntılı olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda motivasyon ve verimlilik arasındaki etkileşim incelenmiş, ayrıca işgörenlerin verimliliği ve işgücü kalitesinin yüksekliği, işgörenlerin motivasyonu ile ne düzeyde ilgili olduğu ve yönetim-işgören arasındaki ilişkinin motivasyonu ne düzeyde etkilediği yapılan anketlerle bulunmaya çalışılmıştır. Bu düşünceden yola çıkarak hazırlanan“Motivasyon Konusunda Oluşturulan Yaklaşımlar ve Hazır Giyim İşletmelerinde Motivasyon Artırmaya Yönelik Kullanılan Faktörler”isimli bu yüksek lisans tezi beş bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde konunun tanımı yapılarak motivasyonun önemi kısaca belirtilmiş, araştırmanın amacı ile ilgili bilgiler okuyucuya sunulmuştur. İkinci bölümde konu ile ilgili tanımlar, motivasyon konusunda oluşturulan yaklaşımlar, motivasyonu artırmaya yönelik yöntemler ve araçlar, motivasyonun verimliliğe etkisi ve kalite kontrol çemberleri gibi bilgilere yer verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde araştırmanın materyali ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde işgören ve yöneticiye uygulanan iki farklı anketten elde edilen bulgulara yer verilmiş ve bu bulgular doğrultusunda yorumlar yapılmıştır. Beşinci bölümde ise; tüm çalışmaların neticesinde ve bulgular doğrultusunda sonuçlara varılmış, bu sonuçlara dayanarak yöneticilere ışık tutacağı düşünülerek bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to establish the factors to increase motivation and determine how these factors effect in manufacturing firms. At first literature study has been searched about motivation theories and the general datas have been pointed. The new concepts and approaches have been deducted about motivation materials and productivity. Also all details have been submitted in manufacturing sector. In this context the interaction of motivation and productivity have been searched. Inquires have been applied to clarify how the labour productivity and high quality in labour force effect in management and labour connections. This post-graduate thesis“Approaches about Motivation and the Factors to increase Motivation in Manufacturing Firms”is consisted of five parts. At the first part of this study, definition of subject has been determined, the importance of motivation and datas are presented closed to the aim of this study. At the second part definitions about the subject, approaches about motivation, methods and materials to increase motivation, the effects of motivation on productivity and Quality Control Circles have been presented. At the third part, study materials and methods have been presented. At the fourth part, findings about two different inquiries which were applied on labours and managements were mentioned and commentions have been submitted on these findings. At the fifth part, at the conclusion of study, the results have been taken, recommendations concerning these results have been improved to enlighten executives.