Türk Rekabet Kurumu'nun fonksiyonları ve eğitimi açısından değerlendirilmesi
The Functions of the Turkish competition authority, which undertakes an important mission in constructing and practicing of the competition policies
  1. Tez No: 108809
  2. Yazar: SEBAHATTİN YEŞİLIRMAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEVLÜT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
144 ÖZET 20. yüzyılın ortalarından itibaren tüm dünyayı saran küreselleşme hareketleri her alanda olduğu gibi ekonomik alanlarda da etkisini göstermiş ve ülkelerin tam rekabete dayalı serbest piyasa ekonomisine yönelmeleri sonucunu doğurmuştur. Bu nedenle, ülkeler dış ticaret politikalarını oluştururken, dış ticaretle ilişkili diğer politika ve yapıları da dikkate almak zorundadırlar. Dış ticaret politikaları konusunda alınan kararlar öncelikle o ülkenin piyasa yapısının temel unsurunu oluşturan rekabet ve rekabet politikaları ile yakından ilgilidir. Ülkelerin dış ticaret politikaları oluşturulurken, o ülkede uygulanmakta olan rekabet ve rekabet politikası kuralları da dikkate alınmalıdır. Ancak bunun için her şeyden önce, dış ticaret ve rekabete ilişkin politikalarının oluşturulması ve uygulanması sırasındaki eğitimli insan gücü ihtiyacının karşılanabilmesi için dış ticaret ve rekabet eğitimine gereken önem verilmelidir. Bu nedenle, çalışmada Türkiye'de rekabet politikalarının oluşturulması ve uygulanması bakımından büyük görevler üstlenen Türk Rekabet Kurumunun fonksiyonları, dış ticaret politikaları ve dış ticaret eğitimi açısından değerlendirilmiştir, öncelikle, Rekabet Kurumunun yapısı ve görevleri incelenmiş, daha sonra Türk dış ticaret politikasının oluşumunu etkileyen uluslar arası anlaşmalar üzerinde durularak, dış ticaret ve rekabet politikaları arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Söz konusu politikaların gerek oluşum gerekse uygulanması sürecinde konuyla ilgili eğitimli insan gücünün önemi üzerinde durulmuştur. Sonuç itibariyle, rekabet politikaları dış ticaret politikaları ilişkileri bakımından, Türk Rekabet Kurumu önemli görevler üstlenmiş bulunmaktadır. Ayrıca, Türkiye'de mevcut piyasalarda rekabetçi bir ortamın yaratılarak uluslar arası pazarlara açılabilmek ve Türkiye'de etkili bir rekabet kültürü oluşturmak açısından dış ticaret ve rekabet eğitimi önemli roller üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
145 ABSTRACT The globalization movements, which surrounded the world from the middles' of the 20th Century; had shown its effects in all the fields. The effects globalization to the economic field caused the countries to tend to the free market economics, that depends on perfect competition. Because of that reason, while the countries are constituting their foreign commerce politics, they should take into consideration the other policies and structures about foreign commerce. The decisions taken on the subject of foreign commerce politics are closely related with the competition and competition policies of that country which constitutes the basic element of the market structure. While constructing the foreign commerce policies of a country, the competition and competition policy rules practicing in that country should be taken into consideration. However, for doing that, before all, the needed importance should be given to the education of foreign commerce and competition, in order to provide the need of educated human in constructing and practicing the policies of the foreign commerce. Because of that reason, in that work, the functions of The Turkish Competition Authority, which undertakes an important mission in constructing and practicing of the competition policies in Turkey, are examined according to the foreign commerce policies and foreign commerce education. First of all the structure and the tasks of the Turkish Competition Authority had been examined and then, focusing on the international agreements reflecting the construction of Turkish foreign commerce policy, the relations between the foreign commerce policies and competition policies had been evaluated. In that work, we stressed on the importance of the educated human sources in the process of the construction and practice of the so called policies.146 As the result; Turkish Competition Authority had owned important roles in the sense of the relations between the competition policies and foreign commerce policies. It also plays an important role Besides; education on the foreign trade and competition plays an important role in the attending of Turkey to the international markets by constructing a competitive structure in the existing markets; and in the constructing of an effective competition culture in Turkey. Tfc