Siyaset sosyolojisi açısından seçim sistemleri ve temsil olgusu
Election systems and representatre concept in the light of political sociology
  1. Tez No: 108860
  2. Yazar: CEVDET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT GÜLDİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Bu çalışmada 'seçim sistemleri ve temsil olgusu'nu sosyolojik açıdan incelemeye çalıştık. Demokrasinin ortaya çıkışını, gelişimini ve temsili sistemin uygulanma zorunluluğunu tarihsel açıdan ele alıp kısaca anlatmaya çalıştık. Temsili demokrasinin uygulanma biçimi olan seçim sistemlerini yöntem ve teknikleriyle tek tek ortaya koymaya çalıştık. Bu sistemleri dört başlık altında Çoğunluk Sistemi, Yarı Nisbi Sistem, Nisbi Sistem ve Karma Sistem olarak ayrı ayrı incelemeye çalıştık. Her bir sistemi avantajları ve dezavantajları ile birlikte bir bütün olarak değerlendirmeye çaba sarf ettik. Ayrıca bu sistemlerin temsil açısından toplumsal iradeyi ne derecede doğru olarak parlementoya yansıtabildiklerini, halkın yönetime katılım hakkını nasıl ve ne kadar sağlayabildiklerini örneklerle göstermeyi amaçladık. Bu arada ülkemizde yapılan seçimleri ayrı ayrı ele alıp, toplumsal iradenin parlementodaki temsil oranlarını rakamlarla ifade ve nedenlerini tartışmaya çalıştık. Ayrıca TBMM'nin meslek, eğitim, yaş ve cinsiyet açısından temsil niteliğini istatistiksel verilirle değerlendirip önerilerde bulunmaya çalıştık. Bunun yanında siyasi tarihimizde seçimle iktidara gelen partileri, oy oranlarını, kurdukları hükümetleri, iktidarları sırasındaki önemli toplumsal olayları, temsil niteliklerini ve seçim kanunlarında yaptıkları değişiklikleri sosyolojik açıdan ele almaya çalıştık. Ülkemizde şu anda uygulanan karma sistemin değerlendirmesini yaparak %10'luk baraj sisteminin temsil açısından oldukça adaletsiz olduğunu ve toplumsal iradeyi parlementoya taşımakta başarısızlığa uğradığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this thesis we tried to analyse 'election systems and representative concept' in the light of sociology. We tried to tell the source and historical bases of the democracy and its function. We tailed about the election systems as a reflection of democracy one by one. All these are searched under four categories as; all total system, half partial system, partial and mixed system. We looted for them with advantages and disadvantages, we aimed to the advantages of them from the perspectivesof the social structure and the rights of the citizens. Besides these we discussed the elections in our country and the representative systems seperately by numbers. In addition to this, we hard new thoughts and statistical data of the representatives (job, education, sex and age) at teh TBMM (Turkish Government Parliament). Also we searched the political parties in political history, their ministries, political events and their changes in the area, saw that Nowadays we in our country has a barage systems with % 10 and has an in incustrice and also fails to success.