Stres ve işverimi (Emniyet personeli üzerinde bir alan araştırması)
Stress and effeciency of work
- Tez No: 108861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL YOZGAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada, genel olarak iş görenlerin verimliliği ile yakından ilgili olanların iş başında olduğu kadar, örgüt dışındaki davranışlarım da etkileyen stresin mahiyeti, oluşumu, kaynaklan, örgütsel performansa olan etkileri incelenerek, sistematik bir yaklaşımla kontrolü ve yönetimine ilişkin önerilerde bulunulmaktadır. I. Bölümde: Polis, karakol, meslek ve iş tanımlarına değinilerek polislik mesleğinin tarihçesi üzerinde durulmuş ve diğer ülkelerle karşılaştırılması yapılmıştır. II. Bölümde: Stresin tanımı, nasıl oluştuğu, belirtileri, stres tepkileri, strese neden olan faktörler, stres teorileri ve stresin meslekle olan ilişkisi üzerinde durulmuştur. III. Bölümde: verimliliğin tanımı, verimliliğin meslek ve işle olan bağlantısı, iş verimini olumlu olumsuz etkileyen faktörlere değinilerek, stresle baş etmede bireysel ve örgütsel yöntemler vurgulanmıştır. Polis genellikle gerilimli bir ortamda, mutsuz ve mağdur olmuş insanlarla yüz yüzedir. Stresli olan bireyin, stres yüklü diğer bireye hizmet sunması, onun beklenti ve sorunlarına çözüm bulması oldukça zordur. Bizde bu çalışmamızda, halka daha sağlıklı hizmet sunabilmesi için, önce polisin stresle başetmesi gerektiği düşüncesiyle, bireysel ve örgütsel stresle başetme yollan üzerinde önemle durduk. IV. Bölümde: Aksaray Emniyetinde görevli personel üzerinde yapılan anket çalışması değerlendirilmiş ve bundan çıkan sonuçlara göre, bazı yorum ve önerilerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, stresin iş verimine olan etkisi incelenerek, bazı sonuçlar ortaya konulmuş ve stresle baş etmede kullanılabilecek, hem yöneticilere hem de bireysel olarak kişilerin uygulayabileceği yöntemler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, generally relevant to workers' efficiency and affecting their behaviour even out of the organization as well as on work, the nature, formation and sources of stress and also its effects on performance of organization are examined and suggestions are given about control and management of stress with a systematic approach. In Chapter I“Police”,“Police center”,“Jop”and“Work”are defined, the history of police is given and Turkish Police is compared with other countries'. In Chapter II the definition of stress, its existence and symptoms, reactions of stress, the factors that results stress, the theories of stress and the relation of stress with the jop are mentioned. In Chapter III the definition of efficiency, its relation with both jop and work, the factors that affect the efficiency of work are mentioned and so the individual and organizational methods at stress control are emphasized. Police are generally in an environment with tension and are faced with unhappy people and victims. It's very hard for an individual in stress to serve another individual who is also in stress, and to reply to his problems and expectancy. So in our study, we studied on the individual and organization stress control methods considering that police must firstly control their stress in order to serve public efficiently. In Chapter IV the survey study on the stuff of Aksaray Police is examined and some comments and suggestions are given according to the results of survey. As a result, examining the effect of stress on the effeciency of work, some outcomes are obtained, and some methods of stress control are given for both managers and individuals.