Milli egemenlik kavramı ve Türkiye'de seçim sistemleri
The concept of the national sovereignty and the election systems in Turkey
  1. Tez No: 108859
  2. Yazar: MURAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAZIL YOZGAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET Bu çalışmada, devlet içindeki en üstün iradenin millete ait olmasını ifade eden“milli egemenlik”kavramı ile birlikte, yönetenlerle yönetilenler arasındaki iletişimi gerçekleştiren bir araç niteliğindeki seçimlerle ilgili konulan somutlaştıran“seçim sistemi”kavramının özellikleri ortaya konularak, bu sistemlerin milli egemenliğin veya iradenin yansıtılmasındaki rolleri Türkiye örneğinde kuramsal bir bütünlük içerisinde analiz edilmiştir. Birinci bölümde; egemenlik kavramı açıklanarak, teokratik ve demokratik egemenlik teorileri ve Türkiye'deki milli egemenliğin gelişimi, tarihsel bir süreç içerisinde incelenmiştir. İkinci bölümde, seçim kavramı tanımlanmış, kavramın özellikleri ve günümüzdeki temel ilkeleri açıklanmıştır. Ayrıca bu bölümde, temsil kavramı ve egemenliğin kullanılma yöntemleri açısından seçim ile egemenlik arasındaki ilişki belirlenmiştir. Üçüncü bölümde, seçim sistemi kavramı tanımlanmış ve kavramın özellikleri, işlevleri, öğeleri açıklanmıştır. Yine bu bölümde, başlangıçtan günümüze kadar uygulanan seçim sistemleri; çoğunluk, yarı nispi, nispi temsil ve karma seçim sistemleri olmak üzere dört kategori içerisinde incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise Türkiye'de uygulanan seçim sistemleri, başlangıçta çoğunluk ve nispi temsil seçim sistemleri başlıktan altında incelenmiş, daha sonra çoğunluk seçim sistemleri 1923-1946 ve 1946-1960; nispi temsil seçim sistemleri ise 1960-1980 ve 1980'den sonrası kategorileri içerisinde analiz edilmiştir. Aynca bu bölümde, Avrupa Birliği'nde ve çeşitli ülkelerde uygulanan seçim sistemlerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the concept of“the national sovereignty”which conveys the idea that the most powerful volition within the state belongs to the nation; and the characteristics of the“election system”which concretes the topics about the elections that are the means which realize the administrators and the administrated ones have been exposed. In addition in the example of Turkey the roles of these systems within the reflection of the national sovereignty and volition have been analyzed in a theoretical integrity. In the first chapter, the explanation of the concept of the sovereignty; the theories of the teocratic and democratic sovereignty; the development of sovereignty in Turkey have been examined. In the second chapter, the concept of the election has been defined and the basic principles have been explained. Moreover in this chapter, the relationship between the election and the sovereignty in respect of the usage methods of the concept of the representation and the sovereignty has been defined. In the third chapter, the concept of the election system has been defined and the characteristics, the functions and the elements of the concept have been explained. Again in this chapter, the election systems which have been applicated to nowadays from the beginning have been examined within four categories; majority, semirelative, relative representation and mixed election systems. In the fourth chapter, at the beginning the election systems in Turkey have been examined in the title of the majority and the relative representation election systems, but later these systems have been analysed as the majority election systems 1923-1946 and 1946-1960; however the relative representative election systems have been analysed as 1960-1980 and the late 1980s. Besides in this chapter, the election systems have been analysed which have been used in European Union and varios countries.