Türkiye'de cezaevlerinin yönetimi ve sorunları (uygulmalı bir araştırma)
Management of prison and problems in Turkey
- Tez No: 108862
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 389
Özet
ÖZET Bu çalışma Türkiye'deki cezaevleri sorunlarını araştırmak amacı ile hazırlanmıştır. Türkiye'de“Cezaevlerinin Yönetimi ve Sorunları”iie ilgili olarak hazırlanan bu çalışma dört bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde kavramsal açıklamalar yer almaktadır. Bu bölümde suç, suçlu, tutuklu. hükümlü, infaz, hapishane gibi konunun anlaşılmasına doğrudan katkıda bulunacak olan kavramlar üzerinde durulmaktadır.. Çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye'deki cezaevlerinin yönetimi konusu ele alınmıştır. Mahkeme tarafından kesinleşmiş kararın verilmesinden sonra hükümlünün cezaevine girişinden tahliye zamanına kadar geçen süre içinde cezaevinde yönetim tarafından yapılan uygulamaların tamamı bu bölümde yer almaktadır. Bu bölümde ayrıca bu hizmetleri yerine getirmek amacıyla oluşturulmuş örgütler üzerinde de durulmaktadır. Türkiye'de ceza infaz hizmetlerinin^ yerine getirilmesinden Adalet Bakanlığı sorumludur. Adalet Bakanlığı bu görevi Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü aracılığı ile yerine getirmektedir. Ceza ve Tevkifevlerinin örgüt yapısı ve faaliyetleri ile ilgili bilgilere bu bölümde yer verilmiştir. Bu bölümde ayrıca Türkiye'deki infaz kurumları açıklanmaktadır. Bu bağlamda açık, yan açık ve kapalı infaz kurumlarının örgütsel ve yönetsel yapısı tanıtılmaktadır. Cezaevlerinin yönetimi görevini yerine getiren personel konusuna da bu bölümde yer verilmektedir. Bu bölümde son olarak hükümlü ve tutukluların kurumlara kabulü, cezaevindeki yaşayış tarzları, müşühade ve sınıflandırılmaları, ıslah çalışmaları, izin durumları, şartla tahliye uygulaması, disiplin işleri, sevk, nakil ve muhafazaları, çalıştırılmaları, dışarı ile olan ilişkileri (mektuplaşma, yakınları ile görüşme) ve cezaevlerinin korunması konuları üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Türkiye'de cezaevlerinin sorunları üzerinde durulmaktadır. Türkiye'de cezaevlerinde yaşanan sorunlar beş ana başlık altında ele alınmaktadır. Bunlar yasal düzenlemelerden, yönetimden, mimari yapıdan, cezaevi personelinden ve fiziki şartların yetersizliğinden kaynaklanan sorunlardır. Bu bölümde bu sorunlar ele alınmaktadır.Dördüncü holümde alan araştırması yer almaktadır. Yukarıda sayılan sorunlarla ilgili olarak ayrı ayrı hazırlanan sorular mahkumlara ve personele sorulmuştur. Konu ile ilgili olarak hem personelin hem de mahkumların görüşleri alınmıştır. Bu bölümde verilen cevapların yüzde dağılımları ve çapraz ilişkileri üzerimle durulmaktadır. Sonuç bölümünde ise verilerin değerlendirilmesi ışığında öneriler getirilmektedir. Türkiye'de cezaevleri sorununun çözülmesi için yapılması gercl.vn'er üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been prepared in order to research the prisons problems in Turkey. This research named Management and Problems of Prisons in Turkey has been divided in four parts. In the first chapter conceptionai knowledge has been explained. The concept of Crime, murder, deteiner, jail contribute the understanding of the subject are being explained in this part. In the second part of the study researcher has explained the management of the prison in Turkey is being treated. After the verdicit of law court, the time period between the enterance to the jail and releasing of convict, all of the applicants carried out by management in prison is involved in tihs part. In addition in this part the organizations that have been constituted by the aim of realizing these duties. In Turkey the resposibility of realizing the punishment execution is to the Ministry of Justice. Ministry of Justice does this duty by General Directory of Punishment and Arrest. The information about the sturucture and activities of punishment and arrest organization has taken pleace in this part. Moreover execution institutions are being menlioned. It is also given place to the personel that manages the prisons. In this part, lastly, the acception to the institutions, the way of living in prison, observation and classification, correction work, permission conditions, application of stipulated evacuation, discipline affairs, dispatch, transfer and protection, getting run, outdor relations (sending and receiving letters, meeting with relatives and friends) of prisoners and the protection of prisons is being examined. In the third part of the study the problems of the prisons in Turkey is dwelled on. These problems are treated in five main topics. These are problems, which originate from legal arrangements, management, architectural structure, prison personel and inability of physical conditions. In this part, these problems have taken place. In the fourth part, space investigation (survey) takes place. Different questions about above mentioned problems have been asked to the prisoners and pers 'ü.ıls. The opinions of both the personals and the prisoners had been takenIV related to the subject. The percentage dispersion of the given answers and cross relations is dwelled on this part. In teh conclusion part, it is given suggestions after evaluating the answers given both by prisoners and the personals. It is being dwelled on the things that must be done for the solution of the prison problems in Turkey.