Türkiye'de cezaevleri ve F tipi uygulaması
Prisons in Turkey and the practice of F type
- Tez No: 137356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çağdaş infaz sistemlerinin önemli bir kısmını oluşturan hürriyeti bağlayıcı cezaların uygulanması, hem insan haklan hem de hukuki olarak önem arz etmektedir. Bu nedenle özgürlükten yoksun bırakma cezasının uygulanması, uygulandığı yer, uygulanan kişiler ve uygulama şekli açısından, infazın amacına ulaşıp ulaşmamasında temel teşkil etmektedir. İnfaz sistemlerinin vazgeçilmez parçalan olan cezaevleri, bulunduklan toplumun şartlan doğrultusunda, güvenlik standartlan, hükümlülük ve tutukluluk durumu, mimari tipleri ve uyguladıklan infaz rejimi gibi nedenlerle, çeşitli şekillerde biçimlenmiştir. Modern infaz sistemlerinde cezanın amacının, suçluya acı ve ızdırap vermek yerine, onu yeniden toplumun çalışan, üreten ve uyumlu bir parçası haline getirmek olduğu düşünülürse, bu noktada cezaevlerinin önemi daha kolay anlaşılabilir. Tarih boyunca, hiçbir ülkede cezaevleri, sorunsuz çalışan kurumlar olmamıştır. Türkiye'de de bu konuyla ilgili pek çok sorun, çözülmeyi beklemektedir. Son yıllarda sorunların çözümüne yönelik bir takım çalışmalar yapılmasına rağmen, bu çabalar çağdaş infaz gereklerinin sağlanabilmesi anlamında yeterli değildir. Türkiye'de cezaevleri konusunda yapılan çalışmalarından birisi olan F tipi cezaevleri projesi, henüz çok yeni bir konudur. Bu uygulamanın, çağdaş infaz gerekleri ile cezaevi standartlarına uygun olup olmadığı, Türk infaz sisteminin ve cezaevlerinin sorunlarına ne gibi çözümler getirdiği, hala tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Application of freedom restricting penalties which gains importance as part of modern execution systems is important both on human rights and law. For this reason, freedom restricting penalty gains importance according to application place, persons and types and if execution reach its aim or not. Prisons which are unwithdrawal parts of execution systems formed in different types according to their society conditions, security standards, situation of sentenced and imprisonment and architectural types and execution regime of theirs. In modern execution systems, aim of punishment is understood more easily if it is thinking, sentenced person should be part of society as working, producting and adaptive person instead of giving them pain and suffering. During the period of history, no country's prison has been working without problem. In Turkey many problems have been waited solution related to this theme. In last years although it is tried to solve these problems, these attempts are not sufficient to serve modern execution requirities. F type prison project which is one of the studies about prisons in Turkey is still a new subject yet. This practice is still argued if it is appropriate to modern execution requirements and prison standards and what it brings to Turkish execution system and prison problems.