Okul ikliminin okulların ÖSS başarısı ile ilişkisi (Eskişehir il merkezi devlet liseleri örneği)
  1. Tez No: 108917
  2. Yazar: ÖMER SEDAT TOPAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAHATTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
TEZ ÖZÜ Okulların kişilik özelliklerini ve örgütlerde insan davranışlarını anlamak için okul profillerinin ortaya konması gerekmektedir. Okul profili örgütsel iklimi betimleyen, öğretmen ve okul liderinin davranışlarını açıklayan önemli bir kavram durumuna gelmiştir. Okulların profillerini ortaya koymadan eğitim örgütlerinde insan davranışlarını anlamak ve çözümleyebilmek olanaklı gözükmemektedir. Bu çalışmanın amacı, Eskişehir il merkezindeki devlet liselerinde, okul iklimi ile okulların ÖSS başarısı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu çalışmada özellikle, örgütsel iklimin her boyutu (destekleyici lider davranışı, direktif lider davranışı, kendini işine vermiş öğretmen davranışı, endişeli öğretmen davranışı, duygusal ilişkilerde başarılı öğretmen davranışı) ile okulların ÖSS başarısı arasındaki ilişkinin derecesini belirlemektir. Veriler, 30 devlet lisesindeki 925 öğretmenden toplanmıştır. Hipotezleri test etmek için korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, okulların örgütsel iklimi ile okulların ÖSS başarısı arasında, destekleyici lider davranışı ile okulların ÖSS başarısı arasında, direktif lider davranışı ile okulların ÖSS başarısı arasında, kendini işine vermiş öğretmen davranışı ile okulların ÖSS başarısı arasında, endişeli öğretmen davranışı ile okulların ÖSS başarısı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT To reveal schools' characteristics and understand human behaviors in organizations, it's necessary to examine school profiles. School profile has become an important concept wich describes school's organizational climate. School climate shapes teachers' behaviors and school leadership. It doesn't seem possible to understand and analyse schools and human behaviors in educational organizations. The purpose of this study is to examine the relationship between school climate and school's achievement in the University Entrance Examination (ÖSS) in secondary public schools in the city of Eskişehir. Specifically, the objective of this study was to determine the strength of the relationship between each dimension of organizational climate (supportive leadership behavior, directive leadership behavior, engaged teacher behavior, frustrated teacher behavior and intimate teacher behavior), and the school's achievement in the ÖSS. Data were collected from 925 teachers in 30 public high schools. Corelation analyses were performed to test the hypotheses. Results of the study did not indicate the existence of significant relationship between overall organizational climate of the school and the school's achievement in the ÖSS (p>0.05). No significant relationship was found between supportive leader behavior, directive leader behavior, engaged teacher behavior also and the school's achievement in the ÖSS (p>0.05). No significant relationship was found between frustrated teacher behavior and the school's achievement in the ÖSS (p>0.05).