Eğitim örgütlerinde iletişim kalitesi
- Tez No: 108918
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZÜHAL ÇUBUKÇU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
TEZ OZU Bu çalışmanın amacı, iletişime eğitim örgütleri açısından bakarak, ilköğretim okullarında görevli yöneticilerin öğretmenlerle kurdukları iletişim becerilerine ilişkin, öğretmenlerin algı ve beklentileri arasında fark bulunup bulunmadığı saptanarak, eğitim örgütlerindeki iletişimin kalitesinin düzeyi belirlenmeye çalışılıp, olası çözüm önerileri geliştirmektir. Araştırma verilerinin çözümlenmesi ile, eğitim örgütlerindeki işlevselliğin artırılması ve örgütsel etkililiğin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu araştırma tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, 2000- 2001 öğretim yılında Eskişehir ili belediye sınırları içinde bulunan 97 resmi ilköğretim okulunda görev yapan 2714 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın ömeMemini ise“oransız küme örnekleme”yoluyla seçilen 10 okulda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Bu araştırmanın verilerini toplamak amacıyla kullanılan anket araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Algı ve beklentilerin belirlenebilmesi için Likert tipi beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Anketin güvenirliği için, evrenden rasgele belirlenen 29 öğretmene anket uygulanarak elde edilen veriler, SPSS programında“Cronbach's Alpha Modeli uygulanarak madde analizi yapılmıştır. Araştırmada, 255 anket kullanılmıştır. Anketlerdeki verilerin çözümlenmesi, SPSS paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma problemi ve alt problemlere uygun olarak aritmetik ortalama (3c), standart sapma (ss), t testi (t), tek yönlü varyans analizi ve Tukey testi gibi istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçlan kısaca şöyledir: Okul yöneticilerinin iletişim becerilerine ilişkin öğretmenlerin algılarına göre en yüksek algı düzeyi ortalaması 4,44 ile ”Okulun çıkarlarım her şeyden önde tutma.“ etkinliği, en düşük algı düzeyi ortalaması ise 2.05 ile ”Yapılan çalışmalarda cezalandırmayı ön planda tutma.“ etkinliğidir. Okul yöneticilerinin iletişim becerilerine ilişkin öğretmenlerin algılan, onlann; görev alanlarına ve öğrenim durumlarına göre farklılık göstermekte olup, cinsiyetlerine, kıdemlerine, bulunduklan okuldaki hizmet sürelerine göre farklılık göstermemektedir. Okul yöneticilerinin iletişim becerilerine ilişkin öğretmenlerin beklentilerine göre en yüksek beklenti düzeyi ortalaması 4,92 ile ”Çalışanlan doğrudan ilgilendiren konulan zamanında iletme.“ etkinliği, en düşük beklenti düzeyi ortalaması ise 1,54 ile ”Yapılan çalışmalarda cezalandırmayı ön planda tutma." etkinliğidir. Okul yöneticilerinin iletişim becerilerine ilişkin öğretmenlerin beklentileri onlann; görev alanlarına, cinsiyetlerine, kıdemlerine, bulunduklan okuldaki hizmet sürelerine, öğrenim durumlarına göre farklılık göstermemektedir. Okul yöneticilerinin iletişim becerilerine ilişkin öğretmenlerin algı ve beklentileri arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to explore and examine quality of communications in Turkish elementary schools more specifically, this study attempted to investigate the difference between the perceptions and expectations of teachers about the quality of communication skills of elementary school principals. Data were collected from 255 teachers in 10 public elementary schools. Descriptive statistics, Tukey test and one a way variance analyses were performed to test the problems of the study. The results of the study can be summarized as follows: Concerning the quality of communication skills of the principal as perceived by teachers, was found it that teachers perception had the highest score (4,44) with the item of“school's interests are more important then anything else”and the lowest score (2,05) with the item of“giving priority to school discipline.”The results of the study indicted that there were no significant difference in the quality of communication skills according to position, education, gender, experience and the working hours a perceived by teachers. Concerning the quality of communication skills of the principals as expected by teachers it was found that teachers expectation had the highest score (4,92) with the item of“communication with teachers on time which interests teachers”and the lowest score (1,54) with the item of“principals use discipline in schools.”The results of the study also indicated that there were no significant difference teachers expectations about the quality of communication skills of principal according to position, gender, experience, working hours. Finally, there were found that there were difference between the perceptions and expectations of teachers about the quality of communication skills of principals in Turkish Public Schools.