İşletme büyüklüğünün finansal oranlar üzerine etkisi ve İMKB dokuma, giyim eşyası ve deri sektörü üzerine bir araştırma
The Influence of firm size on financial ratios and Istanbul Stock Exchange cotton clothing, clothing and leather sector
  1. Tez No: 108923
  2. Yazar: SEMİH BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNEVVER YILANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
TEZ ÖZÜ İşletmelerin en önemli amaçlarından birisi de, büyüme ve büyüme sonucunda belirli bir büyüklüğe ulaşabilmektir. İşletmelerin büyümesi ve bunun sonucu belirli bir büyüklüğe ulaşması işletme içi ve işletme dışı olarak nitelendirilen bilgi kullanıcılarını yakından ilgilendirmektedir. Büyüklüğün ve büyümenin, işletmelerin finansal yapıları üzerinde meydana getirebileceği değişikliklerin, kullanımı en kolay ve en yaygın olan oran analizi yolu ile değerlendirilmesi de bu açıdan önemlidir. İşletme büyüklüğü ve finansal oranlar arasındaki ilişkinin ortaya konulması tüm işletme tarafları açısından faydalı olacaktır. Araştırmada, işletme büyüklüğünün finansal oranlar üzerine bir etkisinin olup olmadığı, istanbul Menkul Kıymetler Borsası, Dokuma, Giyim Eşyası ve Deri Sektörüne kayıtlı işletmelerin finansal oranları kullanılarak test edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT One of the most important goals of the firms is to growth and to reach a certain size. The growth of the firms and to reach a certain size are important for internal and external information users. The evaluation of, the changes on the financial structres of the firms, that might be created by the size and the growth, by using financial ratios which are widespread and easily used, is important. To show the relationship between firm size and financial ratios is useful for those involved with the firm. In the research, whether the firm size has any effect on the financial ratios of the firms that are registered to the Istanbul Stock Exchange Cotton Clothing, Clothing and Leather sectors, is tested.