Konaklama işletmelerinde doğrudan pazarlama aracı olarak internetin kullanılma ve Loryma Resort otelinde bir uygulama
Internet usage as direct marketing means in hospitality establishments and an application in Loryma Resort hotel
  1. Tez No: 108922
  2. Yazar: RAFİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİNE OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KONAKLAMA İŞLETMELERİNDE DOĞRUDAN PAZARLAMA ARACI OLARAK İNTERNET'İN KULLANILMASI VE LORYMA RESORT OTEL'İNDE BİR UYGULAMA Rafı YILMAZ Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ağustos, 2001 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mine OYMAN Pazarlama gün geçtikçe gelişen bir bilim dalı olması sebebiyle işletmelerin hayatlarını sürdürebilmeleri açısından sürekli takip etmeleri gereken bir konu olmuştur. Pazarlamada temel amaç üretilen ürünlerin ve hizmetlerin mümkün olduğu kadar az emek ve sürede, en az maliyetle tüketiciye ulaştırılma isteğidir. Bu istek kullanılan pazarlama tekniği ile yakından ilişkilidir. Bu bağlamda doğrudan pazarlama kavramı ortaya çıkmıştır. Doğrudan pazarlama üretici ile tüketici arasında mesafeyi kısaltmak amacıyla gelişmiş ve bundan dolayı önem kazanmıştır. Tüm diğer sektörler gibi turizm sektöründe de önemi anlaşılmış ve uygulamaya başlanmıştır. Turizm konaklama endüstrisindeki önemli gelişmelerden biri de bilgi teknolojisinin öneminin giderek daha çok artmasıdır. Konaklama işletme lerinde doğrudan pazarlama aracı olarak internetin kullanılması konusu konaklama işletmelerine birçok kolaylıklar sunmaktadır. Turistik tüketici ye doğru ve güncel bilgi verilmesi önemli bir önceliktir. Konaklama endüstrisinde müşteri ile doğrudan iletişimde bulunabileceğiniz, ona bilgi ve gerekli promosyonu ulaştırabileceğiniz iki yönlü anında iletişim sağlayan internet kanalı yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Reklam ve satış amacıyla internette web sayfası açılması konaklama işletmelerinin bilgisayar teknolojisinden hem işletme içinde hem de işletme dışında yoğun bir biçimde yararlandıklarını göstermektedir. Bu çalışmada konaklama işletmelerinin doğrudan pazarlama aracı olarak interneti nasıl kullandıkları incelenmiş, konu ile ilgili olarak bir konaklama işletmesinde uygulama yapılmış, uygulama sonucu tartışılmış ve internette pazarlama etkinliğinin geliştirilmesi ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Marketing has become a subject that is required to be followed up continuously for the survival of the establishments because it is a growing scientific branch. The main purpose of the marketing is to provide the products that are made and services as far as possible with least labour 4 and time and cost to the consumers. This desire is close related to marketing technique it is being used. Within this context, the concept of direct marketing has evolved. Direct marketing has developed for the purpose of shortening the distance between producer and consumer and for that reason, it has been of great importance. The importance of direct marketing has been emphasized and its application has been initiated in tourism sector, too, as in all other sectors. One of the important developments in Tourism Hospitality Industry is the growing concerns of the Information Technology (IT). The subject of internet usage as direct marketing means in Hospitality Establishments provides many facilities to Hospitality establishments. Giving the true and current information to touristic consumer is important priority. Internet channel which it provides two-way instant communication, has started to be used extensively in Hospitality Industry, which you directly communicate with customer and you provide them with information and necessary promotion. The opening of Web page in Internet for the purpose of advertisement and sales, has shown that Hospitality Establishments have taken advantage of computer technology extensively in both inside establishment and outside establishment. In this study, it has been examined how Hospitality Establishments have used Internet as direct marketing, a research relating to subject has been done in one of the Hospitality Establishments, outcome of the research has been discussed and recommendations were made related to the improvement of the marketing efficiency in Internet.