1272H/1855-6 ile 1328H/1910 yılları arasında Suriye, Bağdat, Basra, Musul, Hicaz ve Yemen vilayetlerinin idari taksimatı
An Examination of administrative distrubition of Ottoman Empire's southern provinces including Syria, Baghdad, Basra, Musul, Beirut, Hedjaz, Yemen from 1272H/1855-6 to 1328H/1910
- Tez No: 108946
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSA ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Asuman ÖZGEN,“1272h/l 855-6 ile 1328h/1910 yılları arasında Suriye, Bağdad, Basra, Musul, Beyrut, Hicaz ve Yemen vilayetlerinin, idari taksimatı”Niğde 2001. 1272h/1855-6 ile 1328h/1910 yılları arasında Suriye, Bağdad, Basra, Musul, Beyrut, Hicaz ve Yemen vilayetlerinin, idari taksimatı adlı bu çalışmada adı geçen vilayetlerin devlet salnamelerine göre idari dağılımları incelenmiştir. Giriş bölümünde Osmanlı Devletinin idari yapısı ve bu yıllara tekabül eden 19. yüzyıla kadar ki devlet yapısı üzerinde durulmuştur. I. Bölümde Suriye vilayetinin idari dağılımı ve meydana gelen sınır değişiklikleri; II. Bölümde Bağdad vilayetinin idari dağılımı ve meydana gelen sınır değişiklikleri; III. Bölümde Basra vilayetinin idari dağılımı ve meydana gelen sınır değişiklikleri; IV. Bölümde Musul vilayetinin idari dağılımı ve meydana gelen sınır değişiklikleri; V. Bölümde Beyrut vilayetinin idari dağılımı ve meydana gelen sınır değişiklikleri; VI.Bölümde Hicaz vilayetinin idari dağılımı ve meydana gelen sınır değişiklikleri; VII. Bölümde Yemen vilayetinin idari dağılımı ve meydana gelen sınır değişiklikleri; VIII. Bölümde Müstakil Sancaklar devlet salnameleri esas alınarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Author: Asuman Özgen Title“An examination of administrative distribution of Ottoman Empire's Southern Provinces including Syria, Baghdad, Basra, Musul, Beirut, Hedjaz, Yemen from 1272h/1855-6 to 1328h/1910”School: Niğde University Social Sciences Institute Date: June 2001 This study has made an attempt to examine administrative distribution of Syria, Baghdad, Basra, Musul, Beirut, Hedjaz, Yemen from 1272h/1855-6 to 1328h/1910' by relying on the data derived from Ottoman Empire's offical records, known as“Devlet Salnameleri”, about the cities. A brief summary of Ottoman Empire's administrative structure as well as governmental organisation upto the beginning of \9.A century is presented in the introduction part. First part examines Syria administrative allotment and border changes. Second part examines Baghdad administrative allotment and border changes. Third part examines Basra administrative allotment and border changes. Fourth part examines Musul administrative allotment and border changes. Fifth part examines Beirut administrative allotment and border changes. Sixth part examines Hedjaz administrative allotment and border changes. Seventh part examines Yemen administrative allotment and border changes. In the eighth part semi-autonomous (individual) provinces are investigated in terms admininstrative distribution and border changes drawing upon Ottoman Empire's official records. II