İçeriçumra-Çumra Alibeyhöyüğü (Konya) ovalarının hidrojeoloji incelemesi
- Tez No: 9948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZE“ îçsriçuara; Çuisra, Aî ibayhöyügu ovalarının hidrojeoloji ince- îsaesinde kuyu karakteristik i eri f akiferin b®sianiBee boşalma sahaları nın bslirlenaasi araacıyla yaklaşık 308 Km^'îik bir aianiî! 1/25000 öl çekli jeoloji ve hidrojeoloji haritası hazırlanmıştır. încelesse alanının topografyası düzdür. Ancak arazinin güney ve güneybatı kesinlerinde Miyosen kireçtaş iar inin oluşturduğu yüksel tiler görülmektedir. Çusra oeteoroîoji istasyonunun verilerin® göre Ekia î9SS-£y- îüî 1987 yılı için aylık ortala»» sıcaklık 'I0-P93 ®C» yağış 334.2 ma dir. Yine İ5 yıllık 1372-İ988 arasır aylık sıcaklık orislaraası 12. 12 »C, yağış %&t»,Q£ sjîb olauştur. Sahada yüzeyleyen Senozoyik yaşlı birisler. Kuvaternar 'kil? kufflf çakıl>”Pliyosen (ki i. kum» çakıl),. Miyosen «kireçtaşı) ile tem sil edi laektedir. Pliyosen ve Kuvaterner birisileri çoğunlukla killi ve kumlu oîup geçirini i i ikler i 3.4xî0_5! - 7. 3xi0- 3 a/snt topîas poroziteleri ise %25-40 arasında degi şaektedir. ilDSİ tarafından açılan kuyu i arda debi dsnese pcspa j lan yapılmıştır. Buna göre Miyosen kireçtaş iar inin Transaisi vi te değerleri 1.18xlQ-z- 9.6xî0“s s2/stî, geçirimlilik değerleri 1. 14x10”* -6. 33x10“ * a/sn, depolaas katsayısı is© 1.3x10”“ - 4.3x10”* arasında değişmektedir. İncelene alanında bulunan sondaj kuyularının uzun süreli su seviye değişimi er inden, su seviyesinin en alçak ve en yüksek olduğu döneslere ait su tablası haritaları hazır lanoıştır. Bu haritalara göre yeraîtısuyu akım yönü güneybatıdan kuzeydoğuya doğrudur. Arazi çal ışaal arında derlenen su nüsüne! erinin kiraya tahlil leri yapılaıştır. Sulardaki iyonların sıralanışı rCa > rMg > riNa+KJ ve rHCOs > rSO-s > rCl veya rnC03 > tCî > rSG* şeklindedir. iiî
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hydrogeolcgic plans studies of îçeriçuora, Çusıra. Âl ibeyhö'yli- gü on charectrestic we »i and recharge, discharge fieSd5 which is rela- ted to aquifer, is dens en about 308 Kia2 area geologic mapping with scale of 1/25000, The topography of studing area is fiat- But in south and so uth west parts of these areas, there are some parts which contain Mi ocene 1 ioestons. According to Çussra aeteoroiogic data the average aonthiy tes- perture in October 1986 - September 1987 is 'JO,09 ? ®C and average annual percipi tation is 334.2 sa. Frosa 1272 - 1986 for about 15 years the average aonthiy tesn- perture is îl,î2°C'and avsreage annua! percipitation is Ci3?5/06' ess, In the ressrehss Cenosoik foraation has b©®n seen in that area. Quaternary composed of ciayf sand,, gravel. Miocene iisssstone are creay white and gray in color, also w® see aany cracks5 frsctufest dissolved holes and thrck strata in these liasstones. Pliocene and Quaternary foraation are aostîy coaposed of ciay and sand. The permeability ranging between 3. 4x10“ 2 - 7. 3xî0”s a/sec, total porosity is between 5S25-40. i v?£.. P>J The defol porapage testing was dons on opened well by DSî and aquifer level of Miocene iiosstone is between i. 16x10-* - 3»6kî0_s a2 /sec the transroisivi ty factor. Permeability value LlA-xiQ-*1 - S.33kİ0~* a/ssc and storage coefficient ranging between l.SxiO-'5 - 4.3x10“*. in reserch area from Bondage well long water level changes from shallowest to deepest one water table sap is prepared. Due to this table underground water flow is froa south-west to north-east» Chsaicai tasts of w®t®r staples shows that th®r® is order İot}s of rCa > rMg > r(Na+K) and rKC03 > rSC« > rCl or rK?Os > rCi > ?50”these sanpies.