Yargı bağımsızlığı
Independence of judgement
- Tez No: 108947
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİN EMİNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Tezimizin asıl amacı, yargı bağımsızlığının ne anlama geldiğini vurguladıktan sonra Türkiye'de yargı bağımsızlığı ile ilgili sorunları ortaya koymaktır. Yargı bağımsızlığı hakimin hiçbir baskı altında kalmadan, kimseden emir ve talimat almadan, kararlarını hukuka uygun olarak vicdani kanaatine göre vermesidir. Birinci bölümde, yargı bağımsızlığı kavramı ve hukuk devletinin koşulları ele alınmış, kuvvetler ayrılığı ilkesinin tanımı ve yargı ile olan ilişkisi incelenmiştir. İkinci bölümünde yargı bağımsızlığının önemi demokratik ülkelerde ve Türkiye'de yargı bağımsızlığı, Anayasalarda düzenlenmesi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun görevleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde hakimlik teminatı ve yargının denetlenmesi incelenmiştir. Yargı bağımsızlığı konusu bugün bir çok demokratik ülkede tam anlamıyla sağlanmıştır. Türkiye'de ise halen tartışılan bir konudur. Yargının bağımlı olduğu yönünde görüşler ileri sürülmektedir. Yargı bağımsızlığı konusunda eksiklikler olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek olması, yargının bağımsız olmadığını göstermez. Ayrıca yapılacak haksız eleştiriler devletin en önemli kurumu olan yargıyı yıpratacaktır. Yargı bağımsızlığının sağlanabilmesi için şekli bir kısım eksiklikler gidermeli, uygulayıcılar kendisine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Yargı bağımsızlığının tam olarak gerçekleşebilmesi için yapılması gerekenler, sonuç ve öneriler kısmında ayrıntılı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main goal of my thesis, after emphasizing what the independence of judgment means is to reveal the problem of the independence of the judgment Independence of judgment is that judge gives his /her judgment in compliance with law and his/her own conscience without being under pressure and without taking any order dictate, command or direction from anybody In the first part, the concept of the state of law and its conditions have been studied and the principle of separation of functions and its relation with judgment have been examined. In the second part,the importance of structural independence,the independence of judgement in Turkey and in democratic countries, its arrangmentin constitution and The Supreme Council of Judges and Public Prosecutors'fonctions/duties have been perused. In the third part,the assurance of judgment have been examined. İn many democratic countries has been realized etirely, in contrast, sometimes some ideas that claim the dependent of judgement have been expressed. Some deficiencies in judgment system have been expressed by everybody does not evidence that judgment is not indepent. Possible future unjust criticisms will be able to abrade the most important institution of the state. In order to be able to realize the independence of judgment some formal deficiencies must be remedied, technocrats/executers must carry out their responsibility. The necessary things to be realized the independence of judgment have been presented in the conclusion and suggestions part.