Kastamonu, Aydın, Hüdavendiğar ve Ankara (Bozok) vilayetlerinin idari taksimatı (1272h/1855-6 ile 1328h/1910-1)
Kastamonu, Aydın, Hüdavendiğar, Ankara (Bozok) provinces and also changes in these provinces between 1272h/1855-6 and 1328h/1910-1 years
- Tez No: 108955
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSA ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kastamonu, Aydın, Hüdavendigar ve Ankara (Bozok) vilayetlerinin idari taksimatı (1272h/1855 ile 1328h/1910 yılları arası)", Niğde 2001, s.114. Kastamonu, Aydın, Hüdavendigar ve Ankara (Bozok) vilayetlerinin idari taksimatı (1272h/1855 ile 1328h/1910 yılları arası) adlı bu çalışmada adı geçen vilayetlerin devlet salnamelerine göre idari dağılımları incelenmiştir. Giriş Bölümünde Osmanlı Devleti'nin idari yapısı ve bu yıllara tekabül eden 19.yüzyıla kadar ki yapısı üzerinde durulmuştur. I. Bölüm'de Kastamonu vilayetinin idari dağılımı ve meydana gelen sınır değişikleri; İL Bölüm'de Aydın vilayetinin idari dağılımı ve meydana gelen sınır değişikleri; III. Bölüm'de Hüdavendigar vilayetinin idari dağılımı ve meydana gelen sınır değişikleri; IV. Bölüm'de Ankara vilayetinin idari dağılımı ve meydana gelen sınır değişikleri; V. Bölüm'de Müstakil Sancaklar; devlet salnameleri esas alınarak ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
Annuals (Salnameler) summarise important events in early years and enlighten us on some various subjects such as institutions of their year and interpretations of situation (hal tercümeleri) briefly. These annuals were published by the relevant state officially or they were prepared by some special institutions too. They occupy an important place among historical sources. My thesis has been brought out by scrutinising state annuals and other sources which are relevant to this subject. In this thesis, I pursued existing administrative partitions of Kastamonu, Aydın, Ankara (Bozok) and Hüdavendigar provinces and also changes in these provinces between 1272h/1855 and 1328h/1910 years. Furthermore, in this study, the existing old province (eyalet) system in these provinces and converting this system into new province (vilayet) system heve been studied. I thank my advisor Doç. Dr. Musa ŞAŞMAZ who supported this thesis's preparation stage very much