Türkiye'de KOBİ'lerin Avrupa Topluluğuna uyumlaştırılması aşamasında finansman sorunları ve çözüm önerileri
Turkish small and medium enterprises financial problems and adaption with European Community
- Tez No: 108954
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL GÖKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Dünya ekonomisindeki son gelişme ve değişmeler, Türkiye'nin de içinde yer aldığı bölgesel ekonomik yapılan da etkilemesi sonucunda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomik kalkınma sürecinin temel dinamiğini oluşturduğunu ortaya koymuştur. Avrupa Birliği ile uyumlaşma aşamasında ki Türkiye'nin günümüzde evrenselleşen piyasa ekonomisinin gerektirdiği rekabet ortamım tesis etmenin temel aracı küçük ve orta ölçekli işletmelerdir. Bununla birlikte, ölçeklerinin esnekliği nedeniyle değişme ve yeniliklere uyum kabiliyeti yüksek olan bu işletmeler, aynı zamanda ekonomide yarattıkları yüksek istihdam seviyesi nedeniyle de toplumsal düzenin teminatıdırlar. Tüm bu bilgiler ışığında küçük ve orta boy işletmelerin önemine inanılarak yapılan bu çalışmada, Dünya ve Türkiye ekonomisinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeri, yapılan ve finansal sorunlarına ilişkin konular öncelikle teorik olarak ele alınıp incelenmiş ve konunun daha rasyonel olabilmesi amacıyla belli illerdeki küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerine anket çalışmalan yapılmıştır. Çalışmamız beş bölümden oluşmuş olup, birinci bölümde küçük ve orta ölçekli işletmelere ilişkin genel değerlendirmeler ele alınmıştır. İkinci bölümde ise küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman sorunları ve çözüm önerileri ele alınarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan ilişkilerinin küçük ve orta ölçekli işletmelerin politikaları üzerine etkileri ve finansal çözüm yollan mevcut uygulamalardan faydalanılarak teorik olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise Avrupa Birliğine entegrasyon sürecinde İç Anadolu Bölgesi dahilindeki illerde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin yapısal, faaliyetsel, finansman, ihracat yönetim durumlarının tespiti yapılmış ve bu alandaki sorunlar belirlenmiştir. Ayrıca çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlayarak, spss paket programında yüzde analizine anket değerlendirilmesi yapılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise Türkiye'deki küçük ve orta işletmelerin finansman sorunları üzerine yaptığımız çalışmanın sonuçları ve konuya ilişkin önerilerimiz sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It was understood that the last progressions and variations at the world economy at the result of their influences on the regional and economic structures which Turkey belongs in, small and medium sized enterprises have existed the basic dynamic of the economic development process. The main mean to establish the rivalry conditions, which is a necessity of the market economy which has been being universal nowadays, for Turkey at the stage of integration with the European Community is small and medium sized enterprises. However, these enterprises, which have a high talent to adapdate the variations and newness because of their flexible sizes, are also the quarantee of the social order because of the high employment which was created by them in the economy. Under all these information, in this rescorch paper which written by small and medium sized enterprises, the topics about the places, structures and financial problems of small and medium sized enterprises have firstly examined in a theoretical way and then for the aim of to have a more rational study, questionnaire studies were made on small and medium sized enterprises in known cities. Our study has existed from 5 parts, in the first part it was examined the general appreciation related with small and medium sized enterprises. In the second part; the financial problems of small and medium sized enterprises and their solution proposals were examined. In the third part; the influences of the relations between Turkey and European Community on the politics of small and medium sized enterprises and financial solution ways were examined in a theoretical way by benefiting the existent applications.