Bench Press'te bir tekrarda kaldırılan maksimum ağırlığın indirekt olarak araştırılması
The Research of prediction of one repetetion maximum weight in Bench Press technique
  1. Tez No: 108958
  2. Yazar: İBRAHİM ÜMRAN AKDAĞCIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAKUP YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET \ Bu çalışmanın amacı 3. b ve 10 tekrarlı maksimum yöntemleri kullanılmasının sonucunda, gerçekte kaldırılabilecek bir tekrardaki maksimum ağırlığı bulmaktır. Bu amaçla yaşlan 17-19 ( X = i 8 ±0.6396 ), boylan 165-183 cm (X = 174.37±4.44 ), kiloları 50-75 ( X = 62 91 ±6.77 ) ve somaıotip deÛerleri ( Endomorfi X-1.43+0.14 / Mezomorfı X=4.7±1.33 / Ektomorfı. X=3.5±0.90 ) olan ve sporla aktif olarak uğraşan 45 erkek deneğin bench press' t ek i 1,3. 6 ve 10 tekrar sonucunda kaldırdıkları maksimal ağırlıklarının bulunmasına bagh olarak, bir tekrarda kaldırabilecekleri maksimal ağırlığı (İTM) tahmin etmek için regresyon formülleri geliştirmektir. Yapılan çalışma sonucunda, deneklerin 3, 6 ve 10 tekrarda kaldırdıkları maksimal ağırlıklardan elde edilen tahmini İTM ile gerçekte kaldırılan İTM arasında istatistiksel olarak fark bulunamamıştır ( p> 0.01 ). Yine 3, 6 ve 10 tekrarda kaldırılan maksimal ağırlığın, bir tekrarda kaldırılan maksimal ağırlığa oranı da hesaplanmıştır (3TM °091.95, 6TM %83.37, 10TM %71.46). Sonuç olarak, standart hatası en düşük olan regresyon formülünün (sh= ±1.120) 3 tekrarlı maksimum yöntemi (3TM) kullanılarak elde edilen formül olduğu bulunmuştur. Buna göre: Y (Bir Tekrarda Kaldırılan Maksimum Ağırlık Formülü) = 1.619 + (1.062 * 3TM) Soz konusu formu! sayesinde, gerçekte kaldırılabilecek lTM'nin tahmin edilmesi l ı" - °S ) »ibi u;K*ck orandaki korelasyon katsayısı ile mümkün olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this research is to find the weight of 1 Repetation Maximum (1RM) in reality by using the method of 3, 6 and 10 Repetation Maximums. For this reason, the group of 45 men subjects engaged in sport actively whose ages between (X= 18+0.6396), height (\= 174.37±4.44), weight (X= 62.9126.77) and somatotype values (Endomorphy X- 1.43 ±0 14 / Mezomorphy X= 4.7+1.33 / Ectomorphy X= 3.5±0.90) were constituted. The regresion formulas for prediction of 1 Repetation Maximum was improved in bench press by using the method. of I. 3. 6 and 10 Repetation Maximums. Besides, it was not found statistical difference (p>0 0lj between 1 Repetation Maximum found by regresion formulas and 1 Repetation Maximum found in reality. More, the proportion of the weight of 3, 6 and 10 Repetation Maximum.» 10 1 Repetation Maximum was calculated (3TM %91.95, 6TM %83.37. 1ÛTM °o71.46) As a result, the regresion formula whose standard foult (sh= ±1.120) is minimum was found by the formula of getting with the method of 3 Repetation Maximum. \ ı I iu- 1.h.u..; >.../ 1 \W\y[ UuM> \l;\\u\nuu WVw.lu \ \ »Vx ' \\ \\\x ' \ U\\\ With this formula, it wa> completed that prediction of IRM in reality was possible by a high corelation like i r =.9S i