Dış aktif turizm talebinin Türkiye ekonomisine etkisi
The Effects of foreign tourism demand on Turkish economy
  1. Tez No: 109076
  2. Yazar: MUSA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL DERMAN KÜÇÜKALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
11 DIŞ AKTİF TURİZM TALEBİNİN TÜRKİYE EKONOMİSİNE ETKİSİ ÖZET Turizm, ülke ekonomilerinin karşılaştığı ekonomik sorunların çözümünde ve dar boğazların aşılmasında bir çıkış noktası haline gelmesi nedeniyle toplumun her kesimini doğrudan veya dolaylı yoldan ilgilendirmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin en çok ihtiyaç duydukları ve temel sorunları olan döviz talebi ile istihdam ve ödemeler dengesi üzerindeki olumlu katkıları, turizmin önemini artırmaktadır. Dış turizm talebinin Türkiye ekonomisi üzerinde bir çok etkisi bulunmaktadır. Ülke ekonomisi üzerindeki en önemli etkisi, döviz talebine yaptığı katkı nedeniyle ödemeler dengesi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Turizm gelirlerinin 1963 yılında tüm döviz girdileri içindeki payı %2 iken, 1999 yılı sonunda %12'lik bir seviyeye ulaşmıştır. Turizmin ayrıca Türkiye'de istihdam ve milli gelir üzerindeki etkileri de küçümsenmeyecek düzeydedir. Özellikle 1980 sonrası uygulamaya konulan 2634 Sayılı“Turizmi Teşvik Kanunu”nun yarattığı olumlu etkiler nedeniyle turizmde önemli derecede atılımlar meydana gelmiştir. Son yıllarda turizm gelirlerinin GSMH içindeki payının %4'lere ulaşması, Türkiye'nin bir turizm ülkesi olma yoluna doğru gittiğinin bir göstergesidir. Sonuç olarak gelişmekte olan ülkelerin gereksinim duyduğu döviz artışını sağlayabilmeleri, dış ticaret açıklarını kapatabilmeleri için“bacasız sanayi”olarak adlandırılan turizme gerekli önemi vererek en yüksek oranda faydanın sağlanması gerekmektedir. Anahtar Kelimeler 1- Turizm 4- Milli Gelir 2- Dış Aktif Turizm 5- Türkiye Ekonomisi 3- Ödemeler Bilançosu 6- Dış Döviz Talebi
Özet (Çeviri)
Ill THE EFFECTS OF FOREIGN TOURISM DEMAND ON TURKISH ECONOMY SUMMARY Tourism has been an alternative means to solve economic problems and shortages, so most people are interested in this sector either directly or indirectly. Especially, the positive effects of tourism on several economic issues such as foreign exchange demand, unemployment and balance of payments, which are the major problems for developing countries, have increased the importance of the tourism sector. Foreign tourism demand has several effects on Turkish Economy. The major effect of tourism on the economy has been focused on the balance of payments as a result of helping to solve the foreign exchange demand problem. While the ratio of tourism income among all of the foreign exchange inputs was 2% in 1963, the ratio has reached 12% in 1999. Also it should not be forgotten that foreign tourism has positive major effects on national income and unemployment problems in Turkey. Especially, after 1980, tourism sector sharply gained momentum because the Turkish Government enacted the Tourism Encouragement Law, No. 2634. The fact that Turkey's revenue from international tourism has reached 4% in this GNP indicates that Turkey is fast becoming an international tourist destination. Consequently, importance should be given to the tourism sector, which is regarded as a“smokeless industry”, in order to provide foreign exchange inputs and to cover the country's foreign trade deficit. Key Words 1- Tourism 4- National Income 2- Foreign Active Tourism 5- Turkish Economy 3- Balance of Payments 6- Foreign Exchange Demand