Kur'an-ı Kerim'de istikbale dair gayb haberleri
The News of the unseen of the future in the Holy Qur'an
  1. Tez No: 109116
  2. Yazar: ALİ SAİT ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VELİ ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu çalışma, Kur'an'ın istikbale dair vermiş olduğu gayb haberlerini ortaya koyar. Ayetleri anlam bütünlüğü içinde değerlendirerek, müfessirlerin konuya yaklaşma şeklini tespit etmeye çalışır. Kur'an'da anlatılan geçmiş ümmetlerle ilgili kıssalardan, istikbal için bir ders çıkarmaya çalışır. Kur'an'da işaret edilen fenni keşiflere bu noktadan yaklaşır. Zamanımızda gerçekleşen ve bundan sonra da gerçekleşecek olan ilmi buluşların ve fenni keşiflerin Kur'an'da bulunduğu, ancak bunların bilim ve teknolojinin ilerlemesiyle açığa çıktığını vurgular. Özetle, bu çalışma; istikbale dair verilen gayb haberlerini ve bunların zamanı gelince ortaya çıkmasını Kuran'nın icaz vecihlerinden biri olduğu sonucuna varır. vı ı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is on the KORAN of Miraculaus Exposition. Which is its giving nevs of the Unseen about the Future. It tries to determine the KORAN commentators style of approach to this subject by apparaising the verses in the semantic en tireness. It tries to draw a lesson about the future from the tales about the previous muslim community mentioned in the KORAN. It apporoaches to scientific inventions through this point. It emphosiyes that the scientific innovations. Which are invented at present and will be invented in tehe future are held KORAN and these ones will be observed only after happened. It comes to the condusion that dhe news given about the future and appearance of them at its exact time is one of the aspects of KORAN'S miraculousness. Vlll