Sporun reaksiyon zamanlarına etkileri (15-18 yaş gruplarında bir inceleme)
The Effects of sport on reaction times a research about teenager between 15 and 18 years old
- Tez No: 109124
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REŞAT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yaşlan (15-18 ) arası olan liseli 40 erkek öğrenci üzerinde, lisanslı olarak faal bir şekilde spor yapanlarla, her hangi bir lisansa sahip olmayan aynı okulun öğrencileri üzerinde, reaksiyon zamanı farkları araştırıldı. Düzenli olarak spor yapan öğrencilerin reaksiyon zamanlarının, düzenli spor yapmayan öğrencilerden, daha hızlı olacağından yola çıkılarak, bilime de hizmet amacı ile araştırıldı. Kendimin de Beden Eğitimi öğretmeni olarak görev yaptığım, İstanbul/ Beykoz'daki Şahinkaya Ana. Tek. ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri arasında yapıldı. Araştırma sonuçlarında elde edilen verilere göre; lisanslı öğrenciler ile Hsanssız öğrencilerin değerleri karşılaştırıldığında, önemli denebilecek değerde bir farkın olmadığı sonucuna varıldı. Ancak, reaksiyon zamanları ile hareket zamanları toplamına baktığımız zaman, bariz bir şekilde lisanslı öğrencilerin üstünlüğü göze çarpmakta olup, ayrı bir araştırmayı gerektirmektedir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMERY In this study, we have taken up 40 students from the same lyce. They are (15-18) years old, and half of them are licensed to do sport actively and the others are not licensed. These two groups have been tested as to the times of reaction during the exercises. The time of the reaction of the former students who do the sports regularly muchmore fast than the later group who don't do those sports regularly. This research also has been made as to serve the science. This research has made among the students of Şahinkaya Ana. Tek. Ve Endüstri Meslek Lisesi at Beykoz in Istanbul, in which I work as gym teacher. As to the data of this research; we have concluded that there is not any significant diffirenceof the values of these two groups according to the time. But if we look at total of the time of reactions and the time movement, it clearly appears that the licesed students are very superior. This topic is reguired a seperate study. VI