Eskiçağ'da Horasan ve çevresi
Horasan and around in prehistoric
  1. Tez No: 109210
  2. Yazar: ZAKİR YOLAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Horasan ve çevresinin Tarih Öncesi ve Tarihi Çağları ile ilgili olan bu çalışma, bölgenin sahip olduğu coğrafi şartların tarihi şartlar ile birleştirilmesi sonucu oluşturulmuştur. Tarih Öncesi ve Tarihi Çağlarda bölgede hakimiyet kuran siyasi örgütlenmeleri araştırdık. Yüzey araştırması ve kaynak taraması şeklinde sürdürdüğümüz bu çalışmanın sonunda Horasan ve çevresinin Son Kalkolitik ve Eski Tunç Çağı boyunca varlığını devam ettiren Karaz Kültüründen büyük ölçüde etkilenmiş olduğu anlaşılmaktadır. Tarihi Çağlarda ise bölgede Daya(e)ni Krallığı ve Urartu Krallığının varlığını görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study is about the prehistory and history of Horasan and province of Horasan. I utulized geograpfic conditions of region when prepare this study. We researched the goverments which are dominated this land in prehistory and history. At the end of this study we saw that Horasan and province of Horasan had great relations with Karaz Culture in the Last Chalcolithic and Old Bronze Age. According to circumstances; Daya(e)ni / Diau(e)hi and Urartu had dominated to this region.