Eski Yunan sanatında sfenks; kökeni ve gelişimi
Sphinx in old Greek art; It's origin and stylistique development
  1. Tez No: 109216
  2. Yazar: AKIN TEMÜR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN KOÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ESKİ YUNAN SANATINDA SFENKS; KÖKENİ ve GELİŞİMİ Akın TEMÜR Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nurettin KOÇHAN 2001-Sayfa: Jüri : Yrd. Doç. Dr. Nurettin KOÇHAN Yunan mitolojisinde görülen birçok mitolojik yaratık gibi sfenks de doğu kökenli olmasına karşın Yunan sanatının stil gelişimi içinde önemli bir yer edinmiş ve sanatın her alanında kullanılan bir figür niteliği kazanmıştır. Yunan sanatında böylesine ön plana çıkan bu figürün incelenmesindeki amaç ve uygulanan yöntem, giriş bölümünde anlatılmıştır, yine aynı bölümde Yunan mitolojisindeki yeri ve sfenks isminin kökeni tespit edilmeye çalışılmıştır. Mısır ve Ön Asya sanatlarında, kökenine ışık tutacak örnekler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu anlatım esnasında sfenksin Yunan sanatındaki asıl formuna kavuşana kadar hangi aşamalardan geçtiği ortaya konmuştur. İkinci bölümde“Yunan sfenksi”olarak adlandırılan tipin kısaca kökeni ve Yunan sanatındaki gelişimi anlatılmaya çalışılmıştır. Yine bu bölüm altında sfenksin Yunan sanatı içinde kullanıldığı alanlar alt başlıklar altında incelenmiştir. Araştırmanın sonuna eklenen değerlendirme kısmıyla okuyucuya genel bir fikir kazandıracak şekilde sfenkslerin gelişimi özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS Sphinx in Old Greek Art: It's Origin and Stylistique Development Akın TEMÜR Supervisor: Yrd.Doç.Dr. Nurettin KOÇHAN 2001- Page: Jury Yrd.Doç.Dr. Nurettin KOÇHAN The figure of sphinx in spite of east origin, gained an important place at stylistique development of Greek art and it used in every field of Greek art. Main purpose and studies about figure of sphinx in Greek art explained in the introduction section. In the next section of thesis I tried to determine name of the sphinx origin. I studied with comparative samples from Egypt and Near East for to clear up sphinx origin. By the way 1 tried to achieve that how sphinx take the Greek form and I studied all phases the figure of sphinx development from the beginning to the Ancient Greek age in the second section, be achieved a shortly origin of Greek type as named“Greek Sphinx”and its stylistique development. End of the study, 1 wrote a part of utilize for readers that they understand al about figure of sphinx development.