Antik Yunan'dan bugüne figüratif heykellerde renk kulanımı ve rengin forma etkisi
Use of colour on figurative sculptures from Ancient Greek to today and impression of colour on form
  1. Tez No: 263436
  2. Yazar: DERYA AKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELAHAT ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Heykel üç boyutludur. Dolayısıyla izleyicisinin, onun etrafında dönerek onu anlamasına olanak tanır. Bu sebeple, resim sanatında olduğu gibi boyut kazanmak için renge ihtiyaç duymaz. Heykeltıraşın eserini ortaya koyabilmesi için öncelikle biçim ile ilgili problemleri çözmesi, ressamın resminde renk ile elde ettiği derinlik yanılsamasını maddi olarak malzeme ile ortaya koyabilmesi gerekmektedir. Birçok sanatçı, heykelde renk kullanımı sözkonusu olduğunda bu konuya tepkiyle yaklaşmaktadır. Ancak eski çağlardan bugüne gelene kadar, kimi sanatçılar da çeşitli sebeplerle heykellerine renk uygulamışlardır.20. yy da yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda ilk yapıldığı zamanlar boyalı oldukları kanıtlanan Antik Yunan heykellerinin heykel sanatının gelişmesine bulunduğu katkı yadsınamaz derecededir. Antik Yunan heykellerinin boyalı olduğu varsayımı ilk ortaya atıldığında sanatçılar öncelikle karşı çıkmış, daha sonra bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmasıyla tepkilerinden vazgeçmek zorunda kalmışlardır.Bu çalışmada Antik Yunan heykelleri'nden yola çıkılarak, figüratif heykelde renk konusu incelenmiştir. Renk kullanımının heykele etkisi ve formların üzerinde yaptığı değişimler incelenmiştir. Bu bağlamda Antik Yunan heykelleri dönemler içerisinde ayrı ayrı ele alınmış ve bu dönemlerde yapılmış olan eserlerden örnekler verilmiştir. Ayrıca antik Yunan döneminden sonra yapılmış renkli figüratif heykeller dinsel ve dındışı olmak üzere iki başlık altında örnekleriyle incelenmiş, rengin heykel formlarına olan etkisi araştırılmıştır. Yapılan figüratif renkli heykel uygulamalarıyla bulgular desteklenmeye çalışılmıştır.Antik Yunan figüratif heykelindeki renklendirmenin inandırıcılık, benzetme, gerçeğe yaklaşma amacıyla yapıldığı ancak gerçeğe yaklaşmaya çalışıldıkça gerçeklikten uzaklaştığı görülmüştür. Dinsel figüratif heykelinin renklendirme amacının da antik Yunan'daki amaçla benzeştiği ve boya kullanımın amacına uygun olarak geliştiği, görülmüştür. Dindışı figüratif heykeldeki renklendirme çoğunlukla hiperrealist çalışmalarda dikkat çekmiştir. Bu çalışmalarda birebir benzetim amacıyla renklendirme yapıldığı, bazı örneklerde de renklendirmenin tam tersi yanılsama yaratma amaçlı kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sculpture has three dimensions except for other visual arts. So it gives the opportunutiy to the viewers to understand itself by walking around it. This is the reason why colors are not needed to give depths in meaning. At first, scupltors must deal with form issues to produce depth illusion by using materials, not like painters who need colors to produce depth. Most artists cannot approve using colors in sculpturing. However some sculptors have used colors for differenet reasons since ancient times.Its undeniable truth that ancient greek sculptures which are not known as colorful sculptures till 20th century, made great amount of contrubition to art of sculpture. The assumption of the colorful antic greek sculptures was rejected by many artists at first, but they had to give up their prejudices when this assumption was supported by scientific evidences.In this thesis study, by considering the antic greek statues, the color on figurative sculptures is investigated. Effects of using colors on statues and changes in forms that was made by usage of colors, are examined. In this context, The Ancient Greek Sculptures are taken up in their own periods with examples of works in the periods that are mentioned. Colored sculptures that were made after Ancient greek period are inspected in two different sections such as religious and non religious. The examples from each section have been presented. With these examples, the effects of the color on the sculpture forms are investigated. Existing results are supported by examples in practice section.