Elçin Efendiyev'in romanları üzerine bir çalışma oluşumsal yapısalcı inceleme
An Study on the novel of Elçin Efendiyev formative structuralist analysis
  1. Tez No: 109224
  2. Yazar: SEDAT ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE SEYİDOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ ELÇİN EFENDİYEV'İN ROMANLARI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA -Oluşumsal Yapısalcı İnceleme- SedatADIGÜZEL Danışman: Prof. Dr. Bilge SEYİDOĞLU 2001-Sayfa: 309 Jüri: Prof. Dr. Bilge SEYİDOĞLU Jüri: Jüri: Elçin Efendiyev'in romanları üzerine yapılan bu çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Edebiyat Sosyolojisi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Lucien Goldmann'm yaşamı ve Edebiyat sosyolojisi alanında ortaya koyduğu 'Oluşumsal Yapısalcı İnceleme' metodu açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Azerbaycan Türk Edebiyatı'nm gelişimi ve önemli yazar ve şairleri hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, Elçin Efendiyev'in yaşamı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci, altıncı ve yedinci bölümlerde Elçin Efendiyev'in romanları (Ölüm Hükmü, Ak Deve ve Mahmut İle Meryem) 'Oluşumsal Yapısalcı Eleştiri' metoduyla incelenmiştir. Sonuç bölümünde, çalışmamızda ulaştığımız sonuçlar dikkatlere sunulmuştur. Çalışmamızın sonunda özel isimler, yer isimleri ile romanlarda geçen kişi ve yer isimleri dizini ile kaynakça ve öz geçmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESİS AN STUDY ON THE NOVEL OF ELÇİN EFENDİYEV -FORMATIVE STRUCTURALIST ANALYSÎS- SedatADIGÜZEL Supervisor: Prof. Dr. Bilge SEYÎDO?LU 2001- Page: 309 Jury: Porf. Dr. Bilge SEYÎDO?LU Jury: Jury: This study, which is about the novels of Elçin Efendiyev, consists of seven parts. In the introduction, information on Literary Sociology is presented In the second part, the biography of Lucien Goldmann and his 'Genetic Structuralist Analysis' method that has been put forward in the area of Literary Soiology is explained. In the third part, information is given on both the development of Azerbaijan Turkish Literature and the prominent authors and poets who are included in this literary. In the fourth part, thel life and the works of Elçin Efendiyev are introduced In the fifth, sixth and seventh parts, the novel of Elçin Efendiyev (ölüm Hükmü, Ak Deve and Mahmut ile Meryem) are analysed by the method of 'Genetic Structuralist Critics'. In the conclusion part, the results that we have reached are presented. At the end of this study, lproper names, names of places and the names of the characters and places in the novels and the bibliography are given.