Gaznelilerin ilk döneminde edebi çevre
Literary evironment in the period of Gaznevios
- Tez No: 109248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ GAZNELİLERİN İLK DÖNEMİNDE EDEBÎ ÇEVRE Ahad EMİRÇUPANİ Danışman: Doç. Dr. Mehmet ATALAY 2001. SAYFA: XVIII+ 179 Jüri: Doç. Dr. Mehmet ATALAY Gaznelilerin İlk Döneminde Edebî Çevre adlı çalışmamız, bir Giriş ile iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde dönemin siyasî, sosyal, kültürel ve edebî durumu ana hatlarıyla ele alınmıştır. Birinci bölümde, şiirin Gaznelilerden önceki tarihî seyri hakkında bilgi ve rildikten sonra, Gaznelilerin ilk döneminde şiirin gelişmesi ve şiirin konulan üze rinde ayrıntılı olarak durulmuştur. Bu bölümün sonunda Gazneliler devri Fars şii rinin özelliklerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise nesir, Gaznelilerden önce nesir ve Gaznelilerin ilk dö neminde nesir olmak üzere iki ana başlık altında ele alınmıştır. Gaznelilerin ilk dönem nesrinin özelliklerine de değinilen bu bölümün sonunda Fars asıllı olup Arapça yazan bilginler ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESES LITERARY EVIRONNMENT IN THE PRIOD OF GAZNEVIOS Ahad AMIRCHOPANI Supervisor: Doç.Dr. Mehmet AT ALAY 2001 PAGE: XVIII+ 179 Jury: Doç. Dr. Mehmet AT ALAY Our study, entitled Literary Environment in the Early Period of Gaznevids, consists of an introductory section and two main sections. In the introduction gen eral political, social, cultural and literary atmosphere of the period was analyzed. In the first main section, firstly, information about the developments in po etry before Gaznevids was given and then the developments and subject of Gaznevid poetry in the early period were studied in detail. In addition to this, the characteristics of Persian poetry in the same period were also examined in the last part of this section. In the second section, prose was discussed under two main titles: Prose be fore Gaznevid and prose during the early period of Gaznevids. The characteristics of Gaznevid prose were also analyzed. In the last part of the section, information about the scholars who wrote in Arabic, but originally Persian and their work was given.