İslam Aile Hukukunda evlenme ehliyeti
Marriage capacity in Islam Law
- Tez No: 109247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. İBRAHİM ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İSLAM HUKUKUNDA EVLENME EHLİYETİ Veysel GÜNEŞ Danışman: Doç. Dr. H. İbrahim ACAR 2001 SAYFA: 69 Jüri: Prof. Dr. Mustafa BAKTIR Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ Bu çalışmada (tezde) ilk olarak evlenme ve evlenme şartları kısaca açıklandı. Sonra evlenme şartlarından birisi olan evlilik için ehil olma konusu incelendi. Evlenme ehliyeti genel akit ehliyetine dayandığı için, kısaca ehliyetin ne olduğu ve ehliyeti daraltan yada ortadan kaldıran arızalar işlendi. Daha sonra evlenme ehliyeti akit ehliyeti üzerine bina edildi. Bu konuya Kur' an ve sünnet açısından bakıldı ve mezheplerin görüşü de belirtildi. Son olarak günümüzde evlenme ehliyeti ile ilişkili uygulamaların nasıl olması gerektiği sunuldu.
Özet (Çeviri)
ABRASCT MASTER THESIS MARRIAGE CAPACITY IN ISLAM LAW Veysel GÜNEŞ Supervisor: Doç. Dr. H. Ibrahim ACAR 2001 - PAGE: 69 Jury: Prof. Dr. Mustafa BAKTIR Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ In this study (thesis), firstly the marriage and its conditions have been explained briefly. Than one of the marriage conditions being capacited has been examined. As capacity for marriage depends on general treaty capacity, it has been studied what the capacity is and the defects harrowing or remeving the capacity. After this, capacity for marriage has been built on treaty capacity. This subject has been overlooked in that Quran and islamic and stated the sight of Islamic sects too. Finally, it has been presented how the applications related with mamage capacity should be for the present.