Kurumsal değişim yönetimi, Halk Bankasında bir uygulama çalışması
Organizational change management a field study in Halkbank
- Tez No: 109255
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KURUMSAL DEĞİŞİM YÖNETİMİ (HALK BANKASINDA BİR UYGULAMA ÇALIŞMASI) Abdulhafız BOZDAĞ Danışman: Prof.Dr.Nurullah GENÇ 2001-SAYFA:142 Jüri : Prof.Dr.Nurullah GENÇ Yirmibirinci yüzyıla girerken değişim, hem özel hem de kamu sektöründe hakim kural olmuş ve olmaya da devam edecektir. Organizasyon, yönetim ve bilgi teknolojisindeki değişim daha da sıklaşmıştır; dünya daha karmaşık ve akışkan hale gelmiştir. Değişim bugün işletme yönetiminin en önemli olmasa da başta gelen konularından biridir. İşletme yöneticileri, bilgi teknolojisinin etkin kullanımı dahil olmak üzere, rekabeti sürdürmek için mümkün olan her türlü aracı kullanmaya zorlayan hızla hareket eden ve hataları bağışlamayan küresel bir pazarla karşı karşıyadırlar. Gelecek yıllarda hayatta kalacak örgütler, uyum, esneklik ve tepkisellik dahil çeşitli yeteneklere değer vererek, değişen çevre koşullarına hızla ve etkili şekilde cevap verebilen örgütler olacaktır. Başarılı organizasyonlar rekabetten daha hızlı bir oranda öğrenecek, tahminde bulunacak ve hareket edeceklerdir. Diğer taraftan, değişime uyumdaki zorluğun bir bölümü, örgütsel yaşamın birçok yönlerinin istikran desteklemesi ile ilgilidir. Bu yönler, değişikliklerin zamanla etkisini yitirerek sonunda status quo' ya dönüşecek şekilde tasarlanmışlardır. Bu nedenle çoğu organizasyon ve bireyler değişime direnç gösterirler. Ancak işletme ve enformasyon çevreleri daha da karmaşık ve rekabetçi hale geldikçe, değişime direncin ya da değişimi kötü yönetmenin sonuçları herzamankinden daha ciddi olacaktır. Sürdürülebilir rekabetçi avantajın en temel kaynağı, bir organizasyonun entelektüel sermayesinin çekirdeğini oluşturan belirli beceriler, yetenekler ve yetkinlikler dahil olmak üzere, bir bütün olarak organizasyonun yetenekleridir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESÎS ORGANIZATIONAL CHANGE MANAGEMENT (A FIELD STUDY İN HALKBANK) AbdulhafizBOZDA? Supervisor: Prof.Dr.Nurullah GENÇ 2001-PAGE:142 Jury : Prof.Dr.Nurullah DENÇ As we move into the 21 st century, change has and will continue to be the norm in both the private and public sectors. Changes in organization, management and information technology are becoming more frequent; the world has become more complex and fluid. Change is one of the foremost, if not the most important business topic today. Business leaders face a rapidly moving and unforgiving global marketplace that forces them to use every possible tool to sustain competitiveness, including effective use of information technology. The organizations that survive in the coming decades will be those that are able to respond quickly and effectively to changing environment conditions, placing a premium on various capabilities, including adaptiveness, flexibility, and responsiveness. Successful organizations will learn, anticipate and act at a faster rate than the competition. On the other hand, part of the difficulty in adapting to change is that many aspects of organizational life reinforce stability. They are designed to ensure that any variations are modulated over time, eventually returning to the status quo. Thus most organizations and individuals resist change. However, as the business and information technology environments become more complex and competitive, the consequences of resisting change, or managing it badly, will become ever more serious. The most fundamental source of sustainable competitive advantage is the organization's capabilities as a whole, including specific skills, abilities and competencies which form the core of an organization's intellectual capital..me. YÜKSEKÖ?RETİM MJHJUÖ ©OKÜMANTASYON tMEKlOH&