Hınıs kasabası'nın coğrafyası
The Geography of Hınıs town
  1. Tez No: 109256
  2. Yazar: HALİL HADİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KENAN ARINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HINIS KASABASI'NIN COĞRAFYASI Halil HADİMLİ Tez Danışmam: Doç.Dr. Kenan ARINÇ 2001, Sayfa: 180 Jüri: Doç.Dr. Kenan ARINÇ Hınıs, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukan Murat-Van Bölümü'nde yer alır. Kasaba, Erzurum İline bağlı bir ilçe merkezidir. Erzurum'a karayolu ile yaklaşık 150 km uzaklıkta bulunan yerleşme, İlin güneydoğusunda kalır. Kasaba, yaklaşık kuzeybatı-güneydoğu doğrultusundaki Hınıs depresyonu içerisindedir. Yerleşmenin bulunduğu saha, akarsular tarafindan derince yarılmış bir platoyu andırır. Hınıs'ta karasal iklim görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığı 6,1 °C'dir. Bununla beraber yerleşmenin yağış değerleri, bölgenin diğer yörelerinden ayrılmaktadır. Hınıs'ta yıllık ortalama 582 mm. yağış meydana gelir. Hınıs'ta, 1997 genel nüfus tespiti sonuçlarına göre, yaklaşık 23960 kişi bulunmaktadır. Ancak kasabanın gerçek nüfusu daha düşük bir değer gösterir. Yerleşme genç ve dinamik bir nüfusa sahiptir. Bununla beraber kasabada son yıllarda nüfus plânlaması çalışmaları yapılmaktadır. Yerleşmenin M.ö. 1400'lü yıllarda Hurri-Mitanni kültürüne mensup topluluklar tarafindan kurulduğu tahmin edilmektedir. Tarihte bir çok kültürün egemenliğinde kalan yerleşme, Malazgirt Savaşı'ndan sonra Türklerin hakimiyetine geçmiştir. Yerleşmenin ilk kurulduğu konum Hınıs Çayı Vadisidir. Bazı fonksiyonel özelliklerin de gelişmeye başladığı Hınıs, bir kasaba yerleşmesidir. Hınıs'ta tarımsal ekonomi hakimdir. Bununla beraber, tarımsal faaliyetler de ilkel yöntemlerden kurtulamamıştır. Kasabada ekip-biçme faaliyetlerinden daha çok hayvancılık önemlidir. Yerleşmede modern sanayi tesisleri bulunmamaktadır. Turizm faaliyetlerinin gelişmediği kasabada, bu sektörde önemli bir potansiyel bulunmaktadır. ftC P£TÎ^SYO« ME*K**1
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESIS THE GEOGRAPHY OF HINIS TOWN Supervisor: AssocProf. Kenan ARINÇ 2001, Page: 180 Jury: AssocProf. Kenan ARINÇ Hınıs locates in the part of upper Murat- Van in the region of east Anatolia. İt is a town centre being connected with Erzurum city. This settlement which exists at some distances about 150km from Erzurum remains in the southern of the city. The town appeaers in Hims depression in the directin between North-west and South-east. The field in which the settlemen is reminds us of a plateau tahat has been split deeply by the rivers. The terrestrial climate seems in Hims.The annusl average temperature is 6.1 °C. On the other hand the precipitatin reports of the settlemen are discriminared fron the other environs of the region.The annul precipitatin about 582 mm.occurs on average. Aproximately 23960 people live there according to results of 1997 General Census of establishment in Hims.However the real population of the town reflects lees accountThe settlement has a young and dynamic population. Nowadays the endeavour of project of population has been made in the town. Is estimated that the settkemen was faunded by the groups which belonged Hurri- Mitanni culture in 1400 BC. The settlement that had been under the sovereingty of many cultures in the history was conguered by the Battle of Malazgirt. The fisrt position in which the settlement has located is the walley of Hims River. Hims where some functional specialities have developed is a residential town. The agricultural economy is dominant in Hims. Furthermore, the agricultural activities haven't rescuet themselves from the primitive methods. The cattle breeding is much more important than the cultivating activities in the town. Unfortunately not only there haven't been any modern industrial foundations but also the trousim business hasn't developed so far although Hims has an essential potential in this sector.