Arap dilinde fiilimsiler
The Quası-verbals in Arabic language
  1. Tez No: 109263
  2. Yazar: Y. SERACETTİN BAYTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
VIII ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ARAP DİLİNDE FİİLİMSİLER Y. Seracettin BAYTAR Danışman: Yrd. Doç. Dr. İbrahim YILMAZ 2001- SAYFA: XVffl + 214 Jüri: Prof. Dr. Süleyman TÜLÜCÜ Yrd. Doç. Dr. İbrahim YILMAZ Yrd. Doç. Dr. Abbas ÇELİK Fiilimsiler, aslen fiil olmadıkları halde fiille aralarındaki bir benzerlik, bir münâsebet veya kendilerinde bulunan bir fiil mânası sebebiyle amelde aslolan fiil gibi davranıp amel eden kelimelerdir. Cümle içerisinde yaygın olarak kullanılmaları itibariyle Arap dili gramerinde önemli bir konuma sahip olan fiilimsiler, klasik gramer kitaplarında özellikle kıyâsî âmiller adı altında tasnif edilmişlerdir. Bunlar sayıca dokuz tanedirler. Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. I. bölümde fiilimsiler sarf açısından incelenmiştir. Bu bölümde fiilimsilerin çeşitleri, tanımlan, vezinleri ve bu vezinlerin ifâde ettikleri mânalar üzerinde durulmuştur. Bunun yam sıra bu vezinlerle ortak olan diğer kelimeler açıklanmış ve bu vezinlerde yapılan morfolojik değişiklikler incelenmiştir. II. bölümde ise fiilimsilerin fiile benzeyiş yönleri ele alınmış, fiil gibi âmil olmaları hasebiyle kendilerinden sonra gelen kelimelere olan etkileri, bu kelimeler üzerinde âmil olma şartlan ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Konular işlenirken Âyet, Hadis ve şiirle örneklendirilerek desteklenmiş, bu örneklerdeki nokta-i istişhâd olan kelimeler gramer açısmdan tahlil edilmiştir. Örneklerin Türkçe'ye tercümesinde, ilgili olduklan konunun inceliklerinin de mânaya yansıtılmasına mümkün olduğunca dikkat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT A MASTER THESIS THE QUASI- VERBALS IN ARABIC LANGUAGE Y. Seracettin BAYTAR Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Ibrahim YILMAZ 2001- PAGE: XVIII + 214 Jury: Prof. Dr. Süleyman TÜLÜCÜ Yrd. Doç. Dr. Ibrahim YILMAZ Yfd. Doç. Dr. Abbâs ÇELİK This dissertation is about the quasi- verbal vords in Arabic language. The quasi- verbals are not actually verbs, but they have similarities with them due to their special meanings or their connections with a certain verb. They affect other words grammaticaly within the sentence as other ordinary verbs do. As they have an importance in Arabic grammar, the quasi- verbals are divided generally in to nine groups in classical works, in this study the subject of quasi- verbals is examined in two main chapters. In the first chapter the definitions, as well as the divisions and measures of these words are studied. Also the main morphological changes of their measures are pointed out. The topic of the second chapter is about the grammatical similarities of quasi- verbals to the proper verbs within their various aspects. In explaining the related subjects during the whole study, sometimes the Qur'anic verses, the prophetic traditions and poems are mentioned as examples. Furthermore some necessary analyses are given for their better understanding. A special effort was made for an exact translation of these examples into Turkish language.