Arap dilinde mâ edatı ve işlevleri
In Arabic language, ?mâ? preposition and its function
- Tez No: 249607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. AKİF ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Arapçada isim, fiil ve harf olmak üzere üç kelime çeşidi vardır. İsim ve fiil kendi başlarına tam manaya delalet eder. Fiilin isimden ayrılan yönü zaman ifade etmesidir. Harf ise tam bir mana belirtmez ama diğer kelime çeşitleri yani isim ve fiil ile anlam bütünlüğü oluşturur. Harfler hurûfu'l-meânî yani mana harfleri grubuna dahildir. Bu gruptaki bütün harfler tek başlarına kullanılamaz. Bu harfler cümleleri ve kelimeleri birbirine bağlamakla görevlidirler. Bunlardan bir kısmı tek başına cümlenin unsuru olurken, bir kısmı kullanıldığı kelime ile cümlenin unsuru olur. Arapçada edat kelimesi de harf ile aynı mana ve görevde kullanılmıştır. Bu çalışmada on çeşit mâ edatından bahsettik. Mâ edatı ulaştığımız bazı eserlerde sayı olarak daha farklıdır. Bir kısmı ondan az iken bir kısmı ondan daha fazladır. Biz ise bu edatı on çeşitle sınırlandırdık. Bu edatın dört tanesi harf, altı tanesi isim görevindedir.
Özet (Çeviri)
Arabic language, there are three kinds of word type which are noun, verb and letter. Noun and verb signify certain meaning by itselves. The part which distinguish verb from noun is to signify a certain meaning always. But letter doesn?t signify a fully meaning but it makes totality with other word types ?noun and verb- . Letters are included to (hurufu?-meani) meaning letters. The letters which are in this group don?t use alone. These letters? function is to tie the words each other. Some of them are element of the sentence alone and some of them become element with the word which the letter used. In Arabic language, the word of preposition used in same meaning and same function with letter. In this study, we mention about ten kinds of ?mâ? preposition.?Mâ? preposition is more different in which work we can reach. Some of them are less than ten but some of them are more than ten. We take into account all the works and confine ?mâ? preposition with ten kinds. Four of this prepositions? function is letter and six of this prepositions? function is noun.