Kays B. El-Hatim ve edebi kişiliği
Qays B. El-Khatim and his literary personality
- Tez No: 109265
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KAYS B. EL-HATÎM VE EDEBÎ KİŞİLİĞİ Zafer AKYÜZ Danışman: Yrd. Doç. Dr. İbrahim YILMAZ 2001-SAYFA:53 Jüri: Yrd. Doç. Dr. İbrahim YILMAZ Bu çalışma, Kays b. el-Hatîm ve onun Edebî kişiliğini tespit amacıyla yapılmıştır. Giriş bölümünde, Câhiliye toplumunun yaşadığı dönem, çevre, sosyal ilişkiler, aile ve kabile hayatı, kültürel yönü, dini inançları, toplumda şiirin ve şairin önemi, İslamiyet'in ve dolayısıyla Hz. Peygamberin şiire karşı tutumu hakkında bilgi verilmeğe gayret gösterilmiştir. Birinci bölüm, iki ana başlıktan meydana gelmiştir.“Esas Kaynaklar”başlığı altında, Kays'ın divanı, divanın nüshaları, basımı ve tahkikleri, şiir mecmulan, şu'arâ' tabakâtı ve edebî mecmualar ele alınmış ve Kays'm hayatını anlatan bu eserlerden kısaca bahsedilmeğe özen gösterilmiştir.“Tali Kaynaklar”başlığa altında, tarihler, biyografik kaynaklar ve ansiklopedik eserler hakkında doğru bilgiler verilmeğe itina gösterilmiştir. İkinci bölüm, iki ana başlıktan oluşmuştur.“Kays b. el-Hatim'in hayatı”bölümünde ismi, ailesi, künyesi, Evs ve Hazrec kabileleri arasında meydana gelen olaylar, Bu'âs hadisesi, babasımn ve dedesinin öldürülmesi ve Kays'm onların intikamım alması, Hz. Peygamber ile görüşmesi, hayatının sonu ve ölümü hakkında verilen bilgiler toplanıp bir araya getirilmeğe çalışılmıştır.“Kays'm Şahsiyeti”başlığında ise, Kays'ın ahlâkı, dini, dış görünüşü ve edebî Faaliyeti üzerinde durulmuş ve özlü bilgiler verilmeğe çaba sarf edilmiştir. Üçüncü bölüm ise, iki ana başlıktan meydana gelmiştir. Birinci kısımda, divan Kays'ın eseri kabul edildiği için tekrar kısaca bahsedilmiş ve tanıtılmağa çalışılmıştır. İkinci kasımda ise Kays'ın şiirinin değeri üzerinde durulmuş, şairler arasındaki yeri, şiirinin önemi ve yaşadığı dönemdeki etkisi hakkında özlü bilgiler verilmeğe gereken gayret gösterilmiştir. T.c YüKsıacöCRsrriM kurul» DOKOBIAmASYON MSRXOZ2
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS QAYS B. EL-KHATÎM AND HIS LITERARY PERSONALITY Zafer AKYÜZ Supervisor: Assitonce Lecturer Doctor: Ibrahim YILMAZ 2001-PAGE: 53 Jury: Assitonce Lecturer Doctor Ibrahim YILMAZ This study had been done to stabilize Qays b. el-Khatim and his literary personality. At the entry part, it is aimed at that to give information about the environment of age of ignorance, sociol comections, family an clan life and cultural aspection of the socio of age of ignononce the impo-tonce of poem and poet in socio, the manner of Islam and by reoson of Prophet Muhammed ogainst the poem. The first part takes form two main headlines. In the interior of“The Main Sources”, Qays's divan, divan's editions, his impression and investigation, poem reviews, Şuara's tabakat, literary magazins had been examined and it had been considered important to mention briefly in the works that tells Qays's life. In the interior of“The Secondary Sources”it had been considered important to give true informations about histories, biograp hie sources and encyclopedic works. The second part tokes foru two main headline. In the section of Qays b. el- Khatîm's life, the informations about his name, his family, personel record of him, the events occoured between Evs and Hazrec alans, event of Bu'âs, murder of his father and grandfather and revenging themselves on murders, his meeting with the prophet Muhammed, the end of his life and his deadf have been tried to be added and collected. With the headline of Qays's personality it has been considered and tried to be given suppy informations about Qays's caracter, his religion, his external appearance and literary activity. Although the third part takes part two main headlines. In the first part, being accepted Divan Qays's work, it had been mentioned briefly and it had been tried to introduce. Although in the second part, it had been considered the worth of Qays's poems; it had been endeavered to give pithy informations about poem's importance, and effect to it's period and about his stutue among the other poets.